Ostatnie dni na wykorzystanie tych dni urlopowych! Termin mija 31 grudnia

i

Autor: pixabay

Praca

Ostatnie dni na wykorzystanie tych dni urlopowych! Termin mija 31 grudnia

2023-12-18 14:21

W tym roku pracownicy zyskali dodatkowe rodzaje urlopu. Nie wszyscy jednak wiedzą, że możliwość skorzystania z nowych dni wolnych przepadnie wraz z końcem roku. Żeby z nich skorzystać, trzeba się pospieszyć.

Nowe dni urlopowe, o których nie wszyscy pamiętają

W kwietniu weszła w życie nowelizacja Kodeksu pracy, która wprowadziła dodatkowe dni urlopowe. Pojawiła się możliwość skorzystania z dni wolnych od pracy z powodu działania siły wyższej. Pracownik z powodu pilnych spraw rodzinnych może wziąć urlop w wymiarze 2 dni albo 16 godzin z zachowaniem prawa do połowy wynagrodzenia.

Dodatkowo może skorzystać z bezpłatnego urlopu opiekuńczego w wymiarze pięciu dni, jeśli musi zapewnić opiekę lub wsparcie krewnemu albo osobie pozostającej we wspólnym gospodarstwie domowym z poważnych względów medycznych.

Te dni urlopowe przysługują tylko do końca roku!

Od początku 2023 roku pracownicy mogą też wziąć płatny urlop na opiekę nad dzieckiem poniżej 14. roku życia w wymiarze dwóch 2 dni lub 16 godzin.

W przeciwieństwie do urlopu wypoczynkowego, z którego można korzystać do 30 września następnego roku kalendarzowego, nowe dni urlopowe przysługują tylko do końca roku.

Już nie Paryż. To teraz najbardziej romantyczne miasta Europy

Urlop macierzyński. Komu przysługuje?