Oferta mieszkań dramatycznie się kurczy. Jak to wpływa na ceny?

i

Autor: pixabay

Nieruchomości

Oferta mieszkań dramatycznie się kurczy. Jak to wpływa na ceny?

2023-10-18 10:28

Dramatycznie kurczy się oferta już nie tylko nowych, ale i używanych mieszkań. W stolicy Małopolski od początku roku liczba ofert nowych nieruchomości zmniejszyła się aż o 51%. Nie lepiej jest w Warszawie i Wrocławiu. W efekcie średnie ceny metra kwadratowego rosną w lawinowym tempie.

Oferta nowych i używanych mieszkań dramatycznie się kurczy

Według Ministerstwa Rozwoju i Technologii w ciągu trzech miesięcy od pojawienia się w ofercie banków „Bezpiecznego Kredytu 2%”, zgłosiło po niego ponad 63,6 tys. chętnych. Ponad 17,5 tys. osób ma już w ręku pozytywną decyzję banku.

Problem w tym, że sam program równocześnie przyspieszył decyzję zakupową bardzo wielu klientów. Są to nie tylko posiadacze znacznych nadwyżek finansowych, ale też ci, którzy mogą sobie pozwolić na zwykły kredyt hipoteczny, ale nie mają szans na dopłaty od państwa. Wszystkich zdopingowała obawa, że oferta mieszkań się skurczy, a ich ceny pójdą w górę.

To właśnie połączenie tych grup popytowych dało piorunujący efekt. Z danych BIG DATA RynekPierwotny.pl wynika, że w trzecim kwartale sprzedaż nowych mieszkań w siedmiu największych metropoliach była aż o 35% wyższa niż w drugim kwartale. W porównaniu z pierwszym kwartałem popyt wzrósł o 17%.

Znacznie trudniejsza jest ocena skutków „Bezpiecznego Kredytu 2%” na rynku wtórnym. Dane są bowiem rozproszone w wielu portalach ogłoszeniowych i bazach agencji pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. Trzeci kwartał z pewnością przyniósł duże ożywienie sprzedaży mieszkań z drugiej ręki. Tym bardziej, że wielu kupujących swoje pierwsze mieszkanie wstrzymywało się z zawarciem transakcji do września, żeby uniknąć 2% podatku od czynności cywilnoprawnych.

O wzroście popytu może świadczyć kurcząca się oferta. Z danych portalu Unirepo.pl, który monitoruje 37 portali ogłoszeniowych, wynika, że pod koniec września w ofercie rynkowej było 135,5 tys. unikalnych ofert mieszkań na sprzedaż. Trzy miesiące wcześniej było ich 146,5 tys. Liczba mieszkań spadła więc o blisko 8%, mimo wzrostu dopływu nowych ofert.

Także na rynku pierwotnym wysokiemu tempu sprzedaży mieszkań nie towarzyszył odpowiedni dopływ nowych, które uzupełniałyby ofertę. Mało tego, w tym roku we wszystkich metropoliach mieszkań wprowadzonych do sprzedaży przez firmy deweloperskie było mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Szczególnie dramatyczna jest sytuacja w Krakowie, gdzie pod koniec września w ofercie firm deweloperskich było aż o 51% mniej mieszkań niż jeszcze dziewięć miesięcy temu. W Warszawie oferta lokali skurczyła się w tym okresie o 41%, we Wrocławiu – o 38%, a w Trójmieście – o 27%.

Oferta nowych i używanych mieszkań dramatycznie się kurczy

i

Autor: mat. prasowe

Mieszkań na rynku brakuje, a to wpływa na ceny nieruchomości

I to właśnie kurcząca się podaż mieszkań jest główną przyczyną lawinowo rosnącej średniej ceny metra kwadratowego. Nie dość, że sprzedający podnoszą ceny mieszkań, to najtańsze szybko znikają z oferty. Te, które w niej zostają są coraz droższe.

Średnia cena metra kwadratowego mieszkania deweloperskiego w Warszawie od grudnia do września wzrosła o 2 431 zł ( z 13 634 do 16 065 zł). Jeszcze gorzej jest w Krakowie, gdzie ceny są wyższe o 22 proc. Średnia cena w analogicznym okresie wzrosła z 12 545 do 15 254 zł za m.kw. Niewiele lepiej jest w Trójmieście, gdzie ceny wzrosły o 16 proc. We Wrocławiu za metr mieszkania płaci się teraz więcej o 10 proc. w stosunku do grudnia 2022 r., w Poznaniu o 11 proc., a w Katowicach o 12 proc. Najmniej mieszkania deweloperskie zdrożały w Łodzi. Średnia cena za metr kwadratowy wzrosła o 5 proc. 

Mieszkań na rynku brakuje, a to wpływa na ceny nieruchomości

i

Autor: mat. prasowe

10 supermarketów, które zniknęły z Polski. Pamiętasz je?

Niewidoma remontuje mieszkanie