Kierowca

i

Autor: unsplash.com

OC znacznie PODROŻEJE! Jednak nie dla wszystkich. Jest DATA!

2022-05-26 8:46

Nawet o kilkaset procent mogą wzrosnąć ceny obowiązkowych polis dla niektórych kierowców - informuje w czwartek "Rzeczpospolita". Podwyżki dotkną tych kierujących, którzy na swoim koncie mają najcięższe wykroczenia drogowe. Dziennik podaje termin, w którym ubezpieczyciele zyskają dostęp do informacji o punktach karnych i mandatach?

Czy jest szansa, że stan bezpieczeństwa na polskich drogach znacząco się poprawi?

Jak zwraca uwagę autor publikacji, mimo rosnącej sieci dróg ekspresowych i autostrad nasze trasy niezmiennie należą do najmniej bezpiecznych w Europie. "Rz" ocenia, że Polska jest na jednym z czołowych miejsc pod względem liczby zabitych na drogach w stosunku do liczby ludności, a polscy kierowcy słyną z lekceważenia przepisów.

W wymuszeniu zmiany zachowania ma pomóc powiązanie wysokości składek za obowiązkowe OC posiadaczy pojazdów mechanicznych z punktami karnymi i mandatami. Ubezpieczyciele uzyskają dostęp do tych danych w połowie czerwca – wskazuje "Rz".

Przypomnijmy, od tego roku weszły w życie zaostrzone przepisy o ruchu drogowym – za nadmierną prędkość, wyprzedzanie w miejscu niedozwolonym i inne poważne wykroczenia kierowcy są surowo karani.

Liczbę swoich punktów karnych można sprawdzić w dowolnym momencie, dzięki e-usłudze lub w aplikacji mObywatel - informuje Wydział Promocji Polityki Cyfrowej KPRM.

W nowym taryfikatorze mandatów i punktów karnych, który obowiązuje od pierwszego stycznia znalazło się 12 wykroczeń, za które kierowca może otrzymać 15 punktów karnych.

Dodatkowo – od 1 września 2022 roku zostanie wydłużony czas, przez który punkty będą obecne na naszym koncie. Dotychczas – redukowały się po roku od ich zdobycia. Po zmianach – nastąpi to po dwóch latach od opłacenia mandatu za dane wykroczenie.

Protestujący pracownicy MOPS sparaliżowali centrum Łodzi

Lepi pierogi dla łodzian, żeby nakarmić ukraińskie wojsko