OC znacznie PODROŻEJE! Jednak nie dla wszystkich. Jest DATA!

2022-05-26 8:46
Kierowca
Autor: unsplash.com

Nawet o kilkaset procent mogą wzrosnąć ceny obowiązkowych polis dla niektórych kierowców - informuje w czwartek "Rzeczpospolita". Podwyżki dotkną tych kierujących, którzy na swoim koncie mają najcięższe wykroczenia drogowe. Dziennik podaje termin, w którym ubezpieczyciele zyskają dostęp do informacji o punktach karnych i mandatach?

Czy jest szansa, że stan bezpieczeństwa na polskich drogach znacząco się poprawi?

Jak zwraca uwagę autor publikacji, mimo rosnącej sieci dróg ekspresowych i autostrad nasze trasy niezmiennie należą do najmniej bezpiecznych w Europie. "Rz" ocenia, że Polska jest na jednym z czołowych miejsc pod względem liczby zabitych na drogach w stosunku do liczby ludności, a polscy kierowcy słyną z lekceważenia przepisów.

W wymuszeniu zmiany zachowania ma pomóc powiązanie wysokości składek za obowiązkowe OC posiadaczy pojazdów mechanicznych z punktami karnymi i mandatami. Ubezpieczyciele uzyskają dostęp do tych danych w połowie czerwca – wskazuje "Rz".

Przypomnijmy, od tego roku weszły w życie zaostrzone przepisy o ruchu drogowym – za nadmierną prędkość, wyprzedzanie w miejscu niedozwolonym i inne poważne wykroczenia kierowcy są surowo karani.

Liczbę swoich punktów karnych można sprawdzić w dowolnym momencie, dzięki e-usłudze lub w aplikacji mObywatel - informuje Wydział Promocji Polityki Cyfrowej KPRM.

W nowym taryfikatorze mandatów i punktów karnych, który obowiązuje od pierwszego stycznia znalazło się 12 wykroczeń, za które kierowca może otrzymać 15 punktów karnych.

Dodatkowo – od 1 września 2022 roku zostanie wydłużony czas, przez który punkty będą obecne na naszym koncie. Dotychczas – redukowały się po roku od ich zdobycia. Po zmianach – nastąpi to po dwóch latach od opłacenia mandatu za dane wykroczenie.

Protestujący pracownicy MOPS sparaliżowali centrum Łodzi

Lepi pierogi dla łodzian, żeby nakarmić ukraińskie wojsko
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE