rondo

i

Autor: Jan Graczynski/East News

Nowe zasady jazdy na rondach! Szykują się ZMIANY W PRZEPISACH

2022-05-16 13:43

Nadchodzą zmiany w przepisach? Marek Dworak, pełnomocnik ministra infrastruktury ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego i ruchu rowerowego zapowiada wprowadzenie zmian m.in. w zasadach poruszania się po rondach. To jednak nie wszystko, co zaplanował. O tym, jak mają wyglądać nowe przepisy, przeczytasz w naszym artykule.

Marek Dworak, pełnomocnikiem ministra jest od grudnia ub. roku. Udzielił ostatnio obszernego wywiadu portalowi brd24, w którym zapowiada zmiany w przepisach, które będzie chciał przeprowadzić.

Jedną z poważniejszych ma być przepis dotyczący jazdy po klasycznych rondach.

Jak przyznał w rozmowie z dziennikarzem portalu, jego celem będzie wprowadzenie obowiązku zjazdu z ronda zawsze z prawego pasa z jednoczesnym użyciem prawego kierunkowskazu.

Kiedy zmiana miałaby wejść w życie?

Ja coś zaproponuję w uzupełnieniu art. 22 Prawa o ruchu drogowym, ale musi to zostać jeszcze skonsultowane przez urzędników ministerstwa, przyjęte w urzędzie, a potem przez Komitet Stały Rady Ministrów, czyli musi stać się to projektem rządowym, po czym przejść przez sejmowe komisje, by wreszcie zostać uchwalonym. To naprawdę jest długa droga. I myślę, że na efekty przyjdzie nam poczekać co najmniej do końca roku - powiedział Marek Dworak.

Jednak nowe zasady jazdy po rondach to nie jedyne zmiany, nad którymi pracuje pełnomocnik. Wśród tych, które wymienił w rozmowie z portalem są również: pierwszeństwo dla rowerzystów, którzy wjeżdżają na przejazd rowerowy (do tej pory obejmuje ono jedynie tych, którzy już na nim są), zabronienie cykliście wjazdu przed nadjeżdżający pojazd czy obowiązkowe kaski dla poruszających się rowerem dzieci i młodzieży.

Lepi pierogi dla łodzian, żeby nakarmić ukraińskie wojsko