Niewidzialne zagrożenie dla zwierząt. Koniecznie zwróć na to uwagę wychodząc z psem na spacer

2022-12-14 11:06
pies śnieg
Autor: Pixabay

Pojawiła się zima i intensywne opady śniegu. Oznacza to, że drogi są regularnie posypywane piaskiem czy solą. I to właśnie na sól powinniśmy zwrócić uwagę podczas spacerów z czworonogiem. Może ona stwarzać prawdziwe zagrożenie. Jak odpowiednio zadbać o psie łapy i na co uważać? Sprawdźcie.

Spacery z psem zimą. Uważajmy na sól!

W ostatnim czasie temperatury mocno spadły, a niemal w całym kraju leżą centymetry śniegu. Zima to szczególnie ciężki czas dla bezdomnych zwierząt, ale i bywa zmorą także dla naszych czworonogów. Szczególnie, kiedy ulice posypywane są solą, która może stwarzać poważne zagrożenie dla psów. Dlatego podczas długich wędrówek warto zachować szczególną ostrożność.

Psie łapy są bardzo delikatne. Jakie zachowanie czworonogów powinno niepokoić?

Sól i inne chemikalia rozsypywane na chodnikach zimą to duże zagrożenie dla czworonogów. Mogą zniszczyć delikatną skórę na psich łapach, powodować jej wysuszanie czy pękanie. Dodatkowo, jeśli nasz pies skaleczy się chociażby ostrym kawałkiem lodu, sól dodatkowo podrażni skórę. Zawiera też bardzo dużo zanieczyszczeń.

Dlatego, kiedy tylko zauważymy niepokojące zachowanie naszego pupila, powinniśmy zwrócić się do weterynarza, szczególnie, kiedy pies podnosi nienaturalnie łapy bądź jedną z nich trzyma w górze. Sygnałem ostrzegawczym jest też m.in. zaczerwieniona skóra między palcami czy popękane opuszki.

Jak uchronić psa przed podrażnieniem łap?

Aby zapewnić bezpieczeństwo naszym czworonogom, najlepiej na spacery wybrać sprawdzone i bezpieczne miejsca. Po spacerze natomiast warto obejrzeć łapy psa i sprawdzić, czy nie zostały podrażnione. Po każdym spacerze obowiązkowym punktem powinno być także umycie łap letnią wodą i dokładne ich wytarcie.

W sklepach dostępny jest również specjalny spray lub wosk do ochrony łap przez solą.

Autobus wpadł w poślizg i zsunął się do rowu. Pojazdem podróżowały 22 osoby

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE