Dodatek za mróz dla najbardziej narażonych. Świadczenie socjalne będzie wypłacane przy ujemnych temperaturach

i

Autor: pixabay

Twoje finanse

Dodatek za mróz dla najbardziej narażonych. Świadczenie socjalne będzie wypłacane przy ujemnych temperaturach

2023-03-23 15:42

Kryzys energetyczny dotyka mieszkańców całej Europy. W niektórych krajach rządzący zaczęli wprowadzać dodatek za mróz dla gospodarstw domowych najbardziej dotkniętych kryzysem energetycznym. Świadczenie socjalne jest wypłacane wtedy, gdy temperatury spadną poniżej zera.

Dodatek za mróz

Rząd w Wielkiej Brytanii postanowił wesprzeć finansowo obywateli najbardziej dotkniętych kryzysem energetycznym, wprowadzając tzw. dodatki za mróz. Pierwsze świadczenia socjalne zaczną trafiać na konta mieszkańców wtedy, gdy temperatury spadną poniżej zera. Dofinansowanie ma wynieść 25 funtów, czyli około 135 złotych. Środki będą wypłacane osobom korzystającym ze świadczeń socjalnych. Warunkiem ich wypłaty będzie... pogoda.

Jak informuje Business Insider Polska, jeśli temperatura spadnie do zera stopni Celsjusza lub poniżej i będzie się utrzymać przez siedem kolejnych dni, to dodatek za mróz będzie wypłacany automatycznie. Warunki pogodowe będą sprawdzane w konkretnych obszarach, dla których wyodrębniony jest inny kod pocztowy. 

Szacuje się, że rachunki za gaz i energię elektryczną w Wielkiej Brytanii wynoszą do 3500 funtów rocznie. Pesymistyczne założenia są takie, że od przyszłego roku kwota może wzrosnąć do 7 tys. funtów.

Jak informował niedawno "Daily Mail", właściciele domów ponownie uruchamiają kominki nieużywane od dziesięcioleci. W Wielkiej Brytanii obserwuje się też  wzrost popytu na piece opalane drewnem. Są one w około 1,5 mln gospodarstw domowych. Do tej pory sprzedawano około 200 tys. rocznie, a w tym roku szacunki zakładają sprzedanie 300 tys. 

Oni zdążyli przylecieć z Wielkiej Brytanii przed lockdownem