Stary telewizor

i

Autor: Shutterstock Stary telewizor

Telewizja

TVP nie działa? To zmiany w telewizji naziemnej! Jak przestroić dekoder?

2024-01-16 7:02

15 grudnia na tysiącach telewidzów wymusił ogromne zmiany. Te osoby, które wcześniej nie przygotowały się na tę sytuację, w połowie grudnia nie mogą odbierać niektórych kanałów. Wiele osób będzie musiało zainwestować w nowszy sprzęt. O szczegółach przeczytacie w dalszej części artykułu.

Zmiany w telewizji naziemnej 2023 - nadawanie w standardzie DVB-T2

W ostatnich dniach doszło do zmiany standardu MUX-3 (TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info i TVP Historia) naziemnej telewizji cyfrowej na DVB-T2 z kodekiem HEVC. Według portalu wirtualnemedia.pl, starsze telewizory i tunery posiada od 200 do 500 tys. gospodarstw domowych z naziemną telewizją cyfrową. Oznacza to, że stracą dostęp do kanałów znanych z MUX-3. Proces zmian miał dwa etapy. Do pierwszego doszło w nocy z 14 na 15 grudnia. Wtedy zmiany dotknęły mieszkańców woj. łódzkiego, a także: zachodniopomorskiego, pomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego. Drugi etap miał miejsce w nocy z 18 na 19 grudnia w województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, lubelskim, świętokrzyskim, małopolskim i podkarpackim.

TVP1 i TVP2 nie odbiera, TV Polonia zniknęła. Co robić? 

Zmiana standardu była poprzedzona kampanią stworzoną przez TVP, w której brały udział gwiazdy telewizji. Zostało wyemitowanych ok. 2 tysięcy spotów. Informacje o zmianie były transmitowane w „Wiadomościach” TVP1 i „Panoramie” TVP2.

Swoją kampanię prowadziły także regionalne oddziały TVP. TVP3 Łódź udostępniło informacje, które jednak mogą wprowadzać w błąd, o czym pisze wirtualnemedia.pl.

„W grudniu 2023 roku nastąpiła zmiana standardu nadawania programów TVP w telewizji naziemnej. Jeśli obecnie odbierasz TVP1, TVP2 i TVP3 na pozycjach 1, 2 i 3 na pilocie, to proces zmiany standardu nadawania przebiegł pomyślnie. Jeśli lista programów na twoim odbiorniku jest niekompletna lub programy są na innych niż poprzednio pozycjach, powinieneś przestroić telewizor lub dekoder. Po wykonaniu tej czynności, lista programów będzie kompletna, a programy TVP1, TVP2 i TVP3 powinny na pilocie adekwatnie wrócić na swoje numery. Jeśli potrzebujesz wsparcia technicznego, zwróć się o pomoc do rodziny lub zaprzyjaźnionego sąsiada. Szczegółowe informacje na www.telewizjanaziemna.pl” – słyszymy w spocie.

Dopóki zmiany nie weszły w życie, osoby po usłyszeniu tych informacji mogły uznać, że nie muszą wymieniać telewizora i tunera. Niestety, 14 grudnia mogła ich spotkać przykra niespodzianka.

Portal wirtualnemedia.pl, pisze także o drugim spocie. Ten już miał być bardziej poprawny.

„15 grudnia nastąpi zmiana standardu nadawania programów TVP w telewizji naziemnej. Jeśli obecnie antena naziemna odbiera tylko: TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport, TVP Historia, to znaczy, że twój sprzęt najprawdopodobniej nie obsługuje nowego standardu. Wymień telewizor lub dekoder na nowy, który zapewni odbiór pełnej oferty programowej TVP w telewizji naziemnej. Potrzebujesz wsparcia technicznego lub dodatkowych informacji? Poproś o pomoc rodzinę lub zaprzyjaźnionego sąsiada. Więcej informacji na www.telewizjanaziemna.pl” – słyszeliśmy w drugim spocie.

Istnieje także możliwość odbioru stacji z innych multipleksów, które nadają w DVB-T2. Może to niektórym pozwolić na uniknięcie wymiany sprzętu.

Jak przestroić telewizor po 15 grudnia 2023?

DVB-T2/HEVC nadaje kanały z MUX-1 (TTV, Antena HD, TV Trwam, Stopklatka, Fokus TV, Eska TV, Polo TV), MUX-2 (Polsat, Super Polsat, TV4, TV6, TVN, TVN7, TV Puls, TVN7), MUX-4 (Wydarzenia 24 oraz płatny pakiet Polsat Box) i MUX-6 (TVP ABC, TVP Kultura, TVP Rozrywka, TVP Polonia, TVP Kobieta, TVP Nauka, TVP Dokument, Alfa TVP, Belsat). Jeśli odbiorca posiada kanały, któregoś z tych multipleksów to nie musi wymieniać sprzętu, a jeśli posiada tylko niektóre z tych stacji to powinien lepiej ustawić antenę lub kupić zewnętrzną antenę, czytamy na wirtualnemedia.pl.

Jak informuje portal GeekWeek, "jeżeli po włączeniu telewizora (bez dekodera telewizji satelitarnej, o ile go posiadasz) na liście kanałów masz te najbardziej popularne – Polsat czy TVN – pewne jest, że dysponujesz wszystkim, co niezbędne, do odbioru telewizji naziemnej w DVB-T2. (...) Wtedy wystarczy wejść w ustawienia telewizora lub dekodera i wyszukać programy. Po tej zmianie kanały TVP powinny powrócić."

W zeszłym roku można było skorzystać z rządowego wsparcia finansowego w wysokości 100 zł na zakup dekodera lub 250 zł na telewizor. Niestety, w tym roku nie ma takiej możliwości.

Co wnoszą zmiany w telewizji naziemnej?

Widzowie obejrzą TVP3 i TVP Historia w jakości HD. Dodatkowo, odzyskają dostęp do stacji z pozostałych multipleksów, które zmieniły standard w pierwszej połowie 2022 roku. Urząd Komunikacji Elektronicznej dał czas TVP na migrację do końca 2023 roku. Oficjalnie tłumaczono to wojną na Ukrainie, ale prywatni nadawcy twierdzą, że prawdziwą przyczyną były wybory parlamentarne. Miało chodzić o większy zasięg wybranych programów newsowych, o czym czytamy na wirtualnemedia.pl.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji opublikowała rozkład miejsc na multipleksach TVP po zmianie standardu MUX-3 na DVB-T2/HEVC. TVP ABC i TVP Kultura trafią na trzeci multipleks. Z kolei do naziemnej telewizji cyfrowej powróci TVP World. Odbiorcom będzie przysługiwał dodatkowy czas na dostrojenie odbiorników. TVP będzie realizowała równoległą emisję wybranych kanałów zarówno na MUX-3, jak i na MUX-6. Będzie to dotyczyło: TVP1, TVP2, TVP Info w okresie od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. oraz TVP ABC i TVP Kultura w okresie od 19 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r.

Dźwirzyno zachwyca cały rok. Zimowe ujęcia wioski!
Listen to "Znani ludzie o Łodzi" on Spreaker.