mandarynka

i

Autor: Pixabay.com

Chemikalia

Uwaga na niebezpieczne mandarynki w sklepach. Zawierają toksyczne substancje! Jak się chronić?

2023-12-11 10:21

Niebezpieczne mandarynki? Choć brzmi to jak żart, to nie ma tu nic do śmiechu. Popularna instagramerka Mama Chemik ostrzega przed toksycznymi mandarynkami w sklepach. Chemiczka wyjaśnia, jakie substancje są używane do konserwowania cytrusów. Wiele z nich ma działanie rakotwórcze. Do usunięcia chemikaliów nie wystarczy woda z kranu.

Mandarynki to jeden z najczęściej kupowanych produktów nie tylko przed świętami Bożego Narodzenia. Żeby owoce cytrusowe mogły dotrzeć zimą do Polski oraz innych krajów europejskich, muszą zostać zabezpieczone środkami konserwującymi i nie ma w tym niczego zaskakującego. Zaskoczeniem może być jednak wiedza o tym, jakie substancje są używane do konserwacji żywności. Przypomina o tym Mama Chemik na Instagramie. 

- Najgorszą ze stosowanych substancji jest chyba IMAZALIL, fungicyd, czyli substancja zabezpieczająca cytrusy przed pleśnią. Niby fajnie, bo mniej ich się psuje, mniej jest wyrzucanych tylko, że ta substancja została zakwalifikowana jako prawdopodobnie rakotwórcza dla ludzi - pisze Mama Chemik na Instagramie. 

Wyświetl ten post na Instagramie
Post udostępniony przez Sylwia Panek (@mama.chemik)

Substancja oczywiście znajduje się na skórce od cytrusów, którą przecież myjemy i zdejmujemy. Problem jednak polega na tym, że imazalilu nie da się zmyć wodą

- Niestety w 2007 roku sprawdzano jak ten imazalil najlepiej usuwać ze skórek i okazało się, że wcale nie jest to takie proste. Z badanych metod najlepiej sprawdzała się myjka ultradźwiękowa, ale i tak usunięto mniej więcej połowę imazalilu. Co więcej, szorowanie za pomocą szczoteczki lub mocne tarcie może pogorszyć sytuację, gdyż wówczas substancje ze skórki wciskamy mocniej w jej pory - czytamy w poście chemiczki. 

Co to oznacza dla konsumentów? Wystarczy uruchomić wyobraźnię. W czasie mycia mandarynek substancja, której nie da się usunąć wodą, zostaje przeniesiona na palce, a następnie na owoc, który zjadamy. Gorzej jeśli nie myjemy mandarynek przed zjedzeniem, a nie każdy to robi. Niektórzy wykorzystują startą skórkę cytrusów do robienia deserów. No i pozostaje jeszcze kwestia dodawania owoców cytrusowych do herbaty lub wody. Także cytryny są pryskane substancjami konserwującymi. Warto o tym pamiętać, zanim wrzucimy do herbaty plasterek ze skórką

Jak myć cytrusy, żeby pozbyć się fungicydów?

Jak zatem myć owoce cytrusowe, żeby pozbyć się niebezpiecznych substancji? Na pytanie odpowiada Mama Chemik. 

- Pytacie przede wszystkim o to, czy mycie owocu różnymi sposobami może coś pomóc. Nie chcę wróżyć z kart więc mogę Wam powiedzieć jedynie o badaniach w tym temacie jakie udało mi się znaleźć. W badaniu stwierdzono obecność imazalilu na skórce owocu w ilości 0,93 mg/kg (zgodnie z rozporządzeniem UE może być max. 5mg/kg), mycie ciepłą i zimną wodą pozwoliło zmniejszyć ilość substancji do kolejno 0,56 i 0,58 mg/kg czyli o około jedną trzecią. Zaskoczy Was pewnie, że mycie mydłem sprawiło, że ilość imazalilu pozostała prawie bez zmian. Jak to możliwe? W trakcie zwykłego opłukiwania część substancji zostaje usunięta, jednak jeśli owoc zaczniemy czymś szorować powodujemy, że imazalil wcierany jest w pory owocu i tam już zostaje. Najbardziej efektywne okazały się ultradźwięki (pozostało 0,44mg/kg imazalilu ale to wciąż prawie połowa), jednak przypuszczam, że mało kto posiada w domu myjkę ultradźwiękową - pisze chemiczka na Instagramie. 

Niektórzy do mycia cytrusów wykorzystują ocet, kwasek cytrynowy oraz sodę oczyszczoną. To jednak niewiele pomoże. 

- Ocet i kwasek cytrynowy, czyli substancje o kwaśnym pH polecane są do mycia owoców i warzyw w celu usunięcia z nich bakterii. Soda ma usuwać pestycydy, więc to właśnie na niej powinniśmy się tu skupić, ale kluczowe jest moczenie w roztworze sody, a nie szorowanie i wcieranie pestycydu w pory. Czy usunie całość imazalilu? Wątpię. Ale zapewne zmniejszy jego ilość na skórce, dzięki czemu w trakcie obierania owoców nie będziemy przenosić go na ręce, skąd szybko trafi do ust - kontynuuje Mama Chemik. 

Jak się okazuje, żadna z metod nie usunie toksycznych substancji ze skórki. Owoce cytrusowe najlepiej umyć pod bieżącą wodą, obrać ze skórki, a następnie dokładnie umyć ręce. Jeśli chcemy dodać plasterek cytryny do herbaty, to koniecznie bez skórki. Jeśli natomiast zależy nam na dodaniu do deseru skórki z pomarańczy lub cytryny, wybierajmy owoce bio, które nie są pryskane.

Poradnik Zdrowie - Mandarynki - właściwości i wartości odżywcze