Nawet 200 tys. zł premii dla młodych rolników

i

Autor: pixabay.com

dopłaty

Nawet 200 tys. zł premii dla młodych rolników. Nowy termin składania wniosków

2023-10-04 15:21

Do 16 października wydłużony został termin składania wniosków o przyznanie "Premii dla młodych rolników". Rolnicy, którzy nie ukończyli 41 lat, mogą otrzymać nawet 200 tys. zł wsparcia. Wnioski można składać wyłącznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ARiMR.

Do 16 października 2023 r. - a nie, jak pierwotnie zakładano, do 29 września – można składać wnioski o przyznanie „Premii dla młodych rolników”. Nabór wniosków rozpoczął się 30 sierpnia 2023 r. i do połowy września o wsparcie wystąpiło blisko stu młodych rolników - najwięcej z województwa mazowieckiego.

O wsparcie w wysokości 200 tys. zł może starać się osoba w wieku od 18 do 40 lat (nieukończone 41 lat na dzień składania wniosku), która po raz pierwszy rozpoczyna działalność rolniczą lub prowadzi ją nie dłużej niż 24 miesiące przed złożeniem wniosku. Wnioskodawca musi posiadać numer identyfikacyjny gospodarstwa oraz odpowiednie kwalifikacje zawodowe, które może jednak uzupełnić w ciągu 3 lat od wypłaty pierwszej raty premii. Ponadto młody rolnik musi złożyć w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa biznesplan z zobowiązaniem do jego realizacji w terminie nie dłuższym niż 3 pełne lata kalendarzowe następujące po roku, w którym został dostarczony wniosek o wsparcie.

Premia dla młodych rolników ma charakter ryczałtu i wynosi 200 tys. zł. Środki są wypłacane w dwóch ratach: 140 tys. zł zostanie wypłacone po spełnieniu warunków do przyznania pomocy, a pozostałe 60 tys. zł po zrealizowaniu biznesplanu. Dofinansowanie przyznaje się na dane gospodarstwo tylko raz i może ją otrzymać wyłącznie jedno z małżonków.

Przyznane środki powinny być przeznaczone na prowadzenie gospodarstwa lub przygotowanie do sprzedaży wytwarzanych w nim produktów rolnych. Minimum 70 proc. otrzymanej kwoty należy zainwestować w środki trwałe. Premię można wykorzystać m.in. na zakup gruntów rolnych, zwierząt gospodarskich, nowych maszyn lub wyposażenia (w tym sprzętu komputerowego) niezbędnych do wytwarzania produktów rolnych lub do przygotowania ich do sprzedaży, bądź też na budowę czy modernizację budynków gospodarczych. Pozostałe 30 proc. kwoty premii można przeznaczyć m.in. na zakup środków do produkcji rolnej (paszy dla zwierząt, środków ochrony roślin, paliwa rolniczego lub nawozów).

Mały kotek nowym sprzymierzeńcem kierowców. "Kilka mandatów mniej"
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE