Nauczycielka wykonała na lekcji hitlerowskie pozdrowienie. Organizacje żydowskie zabrały głos

2022-10-14 14:02
Nauczycielka wykonała na lekcji hitlerowskie pozdrowienie. Szkoła zabrała głos
Autor: pixabay/Twitter

Nauczycielka katolickiej szkoły wykonała pozdrowienie hitlerowskie przed całą klasą. Nagranie z lekcji trafiło do Internetu. Dyrektorka szkoły zabrała głos w sprawie nazistowskiego gestu.

Pozdrowienia hitlerowskiego nie sposób pomylić z innym gestem. Hitlergruss to połączenie salutu rzymskiego, polegającego na podniesieniu wyprostowanego prawego ramienia nieco powyżej wysokości ramion, z okrzykiem Heil Hitler lub Sieg Heil. Właśnie taki gest wykonała nauczycielka przed uczniami katolickiej szkoły Colégio Sagrada Família w Brazylii. Nagranie z lekcji trafiło do sieci. Filmik opublikował między innymi ruch przeciwko finansowaniu mowy nienawiści i fake newsów, Sleeping Giants Brasil.

Organizacja zamieściła pod filmem komentarz o treści: Niedopuszczalne: Nauczyciel wykonuje nazistowski salut w szkole publicznej w stanie Parana. Dyrektorka szkoły Sagrada Família w Ponta Grossa/PR powiedziała, że podejmie odpowiednie środki administracyjne wewnętrznie. Tak, nie została jeszcze zwolniona.

Nagranie odtworzono ponad 2 miliony razy, a w sieci rozpętała się prawdziwa burza. Szkoła potępiła skandaliczne zachowanie nauczycielki, jednocześnie uznając je za "lekkomyślny błąd". 

- Czyn, który popełniła był z pewności bezmyślny. To był lekkomyślny błąd - oświadczyła siostra Edites Bet, dyrektorka Colégio Sagrada Família, cytowana przez New York Post. 

Szkoła wydała także oświadczenie, w którym napisano: "Z szacunku dla naszej społeczności szkolnej, rodziców, uczniów i wszystkich, którzy są zainteresowani tym, co się stało, oświadczamy, że nie pochwalamy ani nie zgadzamy się ze stanowiskiem nauczycielki".

Głos w tej sprawie zabrały także organizacje żydowskie. Jak podaje New York Post, Instytut Brazylia-Izrael napisał, że zachowanie "stanowi przykład ostrzeżeń, że incydenty neonazistowskie wzrosły w Brazylii w ostatnich latach, czy to przeciwko Żydom, czy innym grupom, takim jak czarnoskórzy i społeczność LGBTQIA+".

PARADA WOLNOŚCI Łódź 2022
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE