Napływa mroźne arktyczne powietrze. IMGW ostrzega przed śniegiem i gradem

i

Autor: pixabay,IMGW - PIB Centrum Modelowania Meteorologicznego/Facebook

Pogoda

Napływa mroźne arktyczne powietrze. IMGW ostrzega przed śniegiem i gradem

2024-04-20 9:30

Ten weekend zdecydowanie nie będzie wiosenny. Polska jest pod wpływem niżu, co oznacza, że pogoda nie będzie nas rozpieszczać. Jak podaje IMGW, należy spodziewać się opadów deszczu i krupy śnieżnej, a także deszczu ze śniegiem.

IMGW ostrzega przed śniegiem i gradem

Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Europa Zachodnia jest w obszarze wyżu. Pogodę w pozostałej części kontynentu kształtują niże. Polska jest pod wpływem niżu, którego ośrodek wraz z frontem atmosferycznym przemieszcza się z północnego zachodu na wschód kraju. We wschodniej części zalega jeszcze chłodna polarna morska masa powietrza, za frontem napływa mroźne arktyczne powietrze.

W sobotę w kraju zachmurzenie duże, początkowo na południowym wschodzie, a po południu na północnym zachodzie większe przejaśnienia. Przelotne opady deszczu i krupy śnieżnej, na północy i w rejonach podgórskich także deszczu ze śniegiem. W południowej i wschodniej części kraju lokalne burze, miejscami z drobnym gradem. Prognozowana suma opadów deszczu na północnym wschodzie i w centrum - do 12 mm. W górach opady śniegu, prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej o 3-5 cm. Temperatura maksymalna od 4-5 st. C. nad morzem i w rejonach podgórskich, około 8 st. C w centrum do 12 st. C. na krańcach południowo-wschodnich. Wiatr przeważnie umiarkowany, porywisty, tylko na północnym wschodzie słaby zmienny. Na wschodzie i w centrum wiatr południowy i południowo-zachodni, na pozostałym obszarze północno-zachodni i północny. Nad morzem, w górach i podczas burz porywy wiatru do 60 km/h, w Sudetach początkowo do 65 km/h. Wysoko w górach zamiecie i zawieje śnieżne.

W nocy z soboty na niedzielę na zachodzie zachmurzenie umiarkowane, na pozostałym obszarze przeważnie duże. Miejscami przelotny deszcz i deszcz ze śniegiem, na północnym wschodzie, w centrum oraz na obszarach podgórskich i w górach także śnieg. Na południu Śląska i Małopolski opady do 10 mm. W Karpatach prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej o 7 cm. Temperatura minimalna od -3 st.C., -2 st.C. na północy, zachodzie i w kotlinach karpackich, około -1 st.C. w centrum do 4 st.C. na południowym wschodzie. W zachodniej połowie kraju miejscami ślisko. Wiatr słaby, tylko nad morzem umiarkowany, w porywach do 60 km/h, północny i północno-wschodni. Wysoko w Sudetach porywy wiatru do 60 km/h. Wysoko w górach zamiecie i zawieje śnieżne.

Pogoda nie będzie nas rozpieszczać cały weekend

W niedzielę zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami, głównie w zachodniej połowie kraju. Miejscami opady deszczu, na północnym wschodzie i na krańcach południowych także deszczu ze śniegiem. W rejonach podgórskich i w górach słabe opady śniegu. Na wschodzie możliwe burze z małym gradem. Temperatura maksymalna od 3-4 st. C. nad morzem i w rejonach podgórskich Karpat, około 7 st. C. w centrum i na zachodzie do 12 st. C. na krańcach południowo-wschodnich. Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem dość silny, porywisty, północno-zachodni i północny. Nad morzem porywy wiatru do 65 km/h, w czasie burz do 60 km/h.

Olsztyn może pochwalić się największym kompleksem leśnym w Europie. Las Miejski zachwyca wiosną