Nowy wiadukt w Łowiczu już otwarty

i

Autor: Anna Jadas/PKP PLK Nowy wiadukt w Łowiczu już otwarty

Komunikacja

Mieszkańcy Łowicza czekali na ten moment 58 lat! Nowy wiadukt nad torami już otwarty

2023-03-21 14:09

W Łowiczu oddano już do użytku nowy wiadukt drogowy nad torami linii Warszawa – Poznań. Na możliwość bezkolizyjnego przejazdu (lub przejścia) przez tory mieszkańcy Łowicza czekali od 1965 roku, kiedy to projekt został wpisany do planu zagospodarowania przestrzennego. Budowa wiaduktu kosztowała 21 mln zł.

W piątek (17 marca) oddano do użytku nowy wiadukt drogowy w Łowiczu. Jak zapewniają przedstawiciele PKP PLK, bezkolizyjne skrzyżowanie zwiększyło poziom bezpieczeństwa ruchu kolejowego i drogowego. Dzięki nowej inwestycji mieszkańcy zyskali możliwość bezpiecznego przejścia przez tory, a kierowcy nie muszą już czekać przed zamkniętymi rogatkami.

Choć inwestycja znalazła się w planie zagospodarowania przestrzennego już w 1965 roku, to budowa wiaduktu ruszyła dopiero pod koniec 2017 roku. Nowy wiadukt zastąpił przejazd kolejowo-drogowy w ciągu ulic 3 Maja i Warszawskiej. Pięcioprzęsłowy obiekt z konstrukcją łukową ma długość 180 metrów. Na wiadukcie są oddzielne ścieżki dla pieszych i rowerzystów. Nie zabrakło też pochylni oraz windy dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się.

Wiadukt został wykonany w ramach modernizacji trasy kolejowej Warszawa – Poznań, a jego budowa kosztowała ponad 21 mln zł, z czego 16,5 mln zł przeznaczyły PKP Polskie Linie Kolejowe, a blisko 5 mln zł - miasto Łowicz.

W ramach inwestycji realizowanej przez miasto wybudowany został też nowy układ drogowy zintegrowany z wiaduktem – łącznie powstało ponad 2,7 km nowych dróg dojazdowych oraz 1,3 km ścieżek pieszo-rowerowych. Całkowite wydatki miasta przekroczyły 46 mln zł.

Kierowca BMW uciekał przed policją. Był pod wpływem amfetaminy
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE