Nowy wiadukt w Łowiczu już otwarty

i

Autor: Anna Jadas/PKP PLK Nowy wiadukt w Łowiczu już otwarty

Komunikacja

Mieszkańcy Łowicza czekali na ten moment 58 lat! Nowy wiadukt nad torami już otwarty

2023-03-21 14:09

W Łowiczu oddano już do użytku nowy wiadukt drogowy nad torami linii Warszawa – Poznań. Na możliwość bezkolizyjnego przejazdu (lub przejścia) przez tory mieszkańcy Łowicza czekali od 1965 roku, kiedy to projekt został wpisany do planu zagospodarowania przestrzennego. Budowa wiaduktu kosztowała 21 mln zł.

W piątek (17 marca) oddano do użytku nowy wiadukt drogowy w Łowiczu. Jak zapewniają przedstawiciele PKP PLK, bezkolizyjne skrzyżowanie zwiększyło poziom bezpieczeństwa ruchu kolejowego i drogowego. Dzięki nowej inwestycji mieszkańcy zyskali możliwość bezpiecznego przejścia przez tory, a kierowcy nie muszą już czekać przed zamkniętymi rogatkami.

Choć inwestycja znalazła się w planie zagospodarowania przestrzennego już w 1965 roku, to budowa wiaduktu ruszyła dopiero pod koniec 2017 roku. Nowy wiadukt zastąpił przejazd kolejowo-drogowy w ciągu ulic 3 Maja i Warszawskiej. Pięcioprzęsłowy obiekt z konstrukcją łukową ma długość 180 metrów. Na wiadukcie są oddzielne ścieżki dla pieszych i rowerzystów. Nie zabrakło też pochylni oraz windy dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się.

Wiadukt został wykonany w ramach modernizacji trasy kolejowej Warszawa – Poznań, a jego budowa kosztowała ponad 21 mln zł, z czego 16,5 mln zł przeznaczyły PKP Polskie Linie Kolejowe, a blisko 5 mln zł - miasto Łowicz.

W ramach inwestycji realizowanej przez miasto wybudowany został też nowy układ drogowy zintegrowany z wiaduktem – łącznie powstało ponad 2,7 km nowych dróg dojazdowych oraz 1,3 km ścieżek pieszo-rowerowych. Całkowite wydatki miasta przekroczyły 46 mln zł.

Kierowca BMW uciekał przed policją. Był pod wpływem amfetaminy