Matura 2024: Kiedy, gdzie i jak można sprawdzić wyniki matury 2024? Podajemy najważniejsze informacje

i

Autor: Kasia Zaremba/SUPER EXPRESS

Matura 2024

Matura poprawkowa 2024. Kiedy się odbędzie i kto może zdawać?

2024-05-05 16:41

Niezdana matura to nie koniec świata. Maturzysta, któremu nie uda się uzyskać wystarczającej liczby punktów z jednego przedmiotu, może przystąpić do egzaminu poprawkowego. Jak to zrobić? Kiedy jest poprawka matury? Do kiedy trzeba złożyć deklarację? Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu.

W 2024 roku sesja maturalnych egzaminów pisemnych potrwa od 7 do 24 maja, a ustnych od 11 do 16 maja, a następnie od 20 do 25 maja. Maturzyści będą zdawać pięć egzaminów obowiązkowych – trzy pisemne z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego oraz dwa ustne z polskiego i z języka obcego. Dodatkowo abiturienci muszą też przystąpić do jednego pisemnego egzaminu na poziomie rozszerzonym, czyli do egzaminu z tzw. przedmiotu dodatkowego lub do wyboru. Chętni mogą podejść aż do 6 egzaminów na poziomie rozszerzonym.

Poprawka matury 2024 - kiedy jest i kto może zdawać?

Po maturalnym maratonie będzie ponad miesiąc przerwy i oczekiwania na wyniki. Wyjątkiem są osoby, które nie podejdą do egzaminu z przyczyn zdrowotnych lub losowych. Dla nich przewidziano sesję dodatkową, którą zaplanowano w dniach od 3 do 17 czerwca.

Wyniki matur głównych i dodatkowych zostaną ogłoszone 9 lipca. Maturzyści, którzy nie zdadzą egzaminu z jednego z przedmiotów obowiązkowych (zarówno pisemnych, jak i ustnych), będą mogli podejść do tzw. poprawki. Jeśli uzyskają poniżej 30 proc. z więcej niż jednego przedmiotu, wówczas stracą możliwość zdawania matury poprawkowej. Do egzaminu dojrzałości będą mogli podejść dopiero w kolejnym roku.

Sesję egzaminów poprawkowych zaplanowano na 20 i 21 sierpnia. Pierwszego dnia odbędą się egzaminy pisemne, a drugiego ustne. Pisemny egzamin poprawkowy zaplanowano na godzinę 9:00, natomiast ustne będą się odbywać w godzinach ustalonych przez poszczególne szkoły.

Co istotne, poprawka matury nie dotyczy jednak osób, które nie będą zadowolone ze swoich wyników. Takie osoby będą mogły przystąpić do egzaminu ponownie – za rok lub w kolejnych latach. Maturę można poprawić w okresie 5 lat, licząc od pierwszego podejścia.

Deklaracja na poprawkę matury

Osoby, które nie zdadzą matury z jednego przedmiotu i będą chciały podejść do poprawki, muszą to zgłosić i mają na to określony termin. Chęć podejścia do egzaminu poprawkowego muszą spisać w formie oświadczenia, a dokument złożyć dyrektorowi szkoły w ciągu siedmiu dni od ogłoszenia wyników. Oznacza to, że ostateczny termin złożenia deklaracji mija 16 lipca. Chęć podejścia do poprawki można też zgłosić za pomocą systemu ZIU.

CKE opublikuje wyniki egzaminów poprawkowych 10 września. Po tym terminie będzie jeszcze możliwość złożenia papierów na studia podczas październikowej rekrutacji uzupełniającej.

Quiz maturalny. Sprawdź, czy zdasz maturę z języka polskiego

Pytanie 1 z 20
Alegoria to:
Matura z matematyki w Zespole Szkół Salezjańskich w Łodzi