dłoń

i

Autor: Pexels

Masz zawsze zimne dłonie? Uważaj, to może być objaw choroby!

2023-01-26 15:38

Zimne dłonie jesienią zimą to nic nadzwyczajnego, jednak kiedy non stop zmagamy się z lodowatymi dłońmi, powinien być to dla nas znak ostrzegawczy. Może to być spowodowane różnymi, nawet bardzo poważnymi chorobami. Wyjaśniamy, co nam może grozić.

Dlaczego mamy zimne dłonie?

Z problemem zimnych dłoni zmaga się bardzo dużo osób. Najczęściej powodem są niskie temperatury, które towarzyszą nam jesienią i zimą. To zupełnie naturalne, ponieważ przy niskich temperaturach dochodzi do obkurczenia się naczyń krwionośnych rąk, a następnie do ich niedokrwienia. Wtedy uczuciu wyziębienia towarzyszy również bladość dłoni.Dodatkowo, takie temperatury powodują reakcję organizmu, która polega na zmniejszeniu przepływu krwi w kończynach, aby chronić przed wychłodzeniem narządy wewnętrzne.

Zimne dłonie mogą jednak również oznaczać chorobę. Kiedy zmagamy się z takim problemem, warto mimo wszystko przyjrzeć się swojemu zdrowiu.

Zimne dłonie. Na te choroby musisz uważać

Niewątpliwie palenie papierosów wpływa na fakt posiadania zimnych rąk. Wszystko ze względu na to, że wchłanianie nikotyny  prowadzi do skurczu naczyń krwionośnych. Ponieważ ogranicza to ukrwienie, nasze dłonie stają się chłodniejsze. Powoduje to również stres , ponieważ podczas stresującej sytuacji w organizmie wydzielana jest adrenalina, która zmniejsza przepływ krwi przez naczynia krwionośne w dłoniach, przez co pojawia się nieprzyjemne uczucie zimna. Ale może to znaczyć także bardziej skomplikowane dolegliwości. Dlatego warto tę kwestię poruszyć z lekarzem. Wśród najczęstszych chorób związanych z zimnymi dłońmi jest:

  • Zespół cieśni nadgarstka- dochodzi do niego poprzez ucisk wywieranego na naczynia krwionośne i nerw pośrodkowy w kanale nadgarstka. Pojawia się wtedy niedokrwienie kończyny i uczucia zimna w dłoniach.
  • Niedoczynność tarczycy- w jej przypadku na skutek zaburzenia wydzielania hormonów metabolizm spada, organizm spala mniej kalorii, a co za tym idzie, produkuje mniej ciepła, i w efekcie mamy zimne dłonie.
  • Cukrzyca- jak wiadomo, dochodzi wtedy do wahań poziomu glukozy we krwi. A gdy mamy do czynienia z poważnym spadkiem, towarzyszy nam objaw zimnych rąk.
  • Anemia- gdy w organizmie spada liczba czerwonych krwinek, do różnych części ciała dochodzi mniej tlenu, przez co ich aktywność metaboliczna spada, a to powoduje kłopoty z odczuwaniem zimna, również w dłoniach.
  • Choroba Raynauda- choroba ta charakteryzuje się odrętwieniem i silnym wychłodzeniem dłoni i stóp.

Gdzie spędzić czas we dwoje? Idealne miejsca na randkę w Łodzi