Małpia ospa w Łodzi? Pacjenci z niepokojącymi objawami trafili do szpitala zakaźnego im. Biegańskiego

2022-07-18 10:47
Małpia ospa w Łodzi? Pacjenci z niepokojącymi objawami trafili do szpitala
Autor: pixabay

Pierwsi pacjenci z małpią ospą mieli trafić do szpitala zakaźnego im. Biegańskiego w Łodzi - podaje nieoficjalnie Gazeta Wyborcza. Na razie ani szpital ani sanepid nie potwierdza oficjalnie tych informacji.

Jak podaje nieoficjalnie Gazeta Wyborcza, do szpitala zakaźnego im. Biegańskiego w Łodzi mieli trafić dwaj pacjenci z charakterystycznymi objawami małpiej ospy.  Badania laboratoryjne miały potwierdzić zakażenie wirusem ospy małpiej u obu mężczyzn, aczkolwiek tych informacji nie potwierdza ani szpital, ani sanepid.  Aktualnie ma być prowadzone dochodzenie epidemiczne, którego celem jest ustalenie dróg zakażenia.

Dziennikarzom GW udało się ustalić, że w trakcie badań laboratoryjnych jest także trzecia próbka. Istnieć ma bowiem podejrzenie, że chory na małpią ospę jest jeszcze jeden pacjent.

Ostatnie potwierdzone przypadki małpiej ospy w Polsce

W sobotę natomiast potwierdzono pierwszy przypadek małpiej ospy we Wrocławiu. Chory mężczyzna hospitalizowany jest na Oddziale Chorób Zakaźnych Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego. 

- Pacjent leży u nas od kilku dni, lekarze podejrzewali, aż w końcu w piątek otrzymali potwierdzenie z laboratorium, że jest to małpia ospa – mówiła w sobotę rzeczniczka szpitala Anna Poznańska. - Na chwilę obecną nie wiadomo, gdzie chory mógł się zarazić. Mężczyzna przebywa obecnie w izolatce na oddziale chorób zakaźnych szpitala.

Jak dodała rzeczniczka, pacjent jest w stanie średnim. -Nie czuje się bardzo źle, aczkolwiek choroba może się różnie rozwijać – powiedziała.

Przypominamy, że w poniedziałek 11 lipca wiceminister zdrowia Waldemar Kraska informował o braku nowych przypadków małpiej ospy. 

- Jeżeli chodzi o sytuację epidemiczną w zakresie małpiej ospy, to mamy 18 czy 19 przypadków według stanu na dzień wczorajszy. Te liczby cały czas są bardzo małe. Widzimy, że to zagrożenie zarówno pod kątem transmisyjności, ale przede wszystkim szkodliwości, nie jest tak duże. Są to łagodne przebiegi – mówił w ubiegły poniedziałek szef resortu zdrowia.

Co to jest małpia ospa?

Ospa małpia to odzwierzęca choroba wirusowa, która zwykle występuje w zachodniej i w środkowej Afryce. Wśród symptomów wymienia się gorączkę, bóle głowy i wysypkę skórną, która zaczyna się na twarzy i rozprzestrzenia na resztę ciała. Objawy – według Światowej Organizacji Zdrowia – ustępują zwykle po dwóch, trzech tygodniach.

Zgodnie z majową nowelizacją rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji, wprowadzony został obowiązek hospitalizacji osób zakażonych lub chorych na ospę małpią, a także osób podejrzanych o zakażenie lub zachorowanie na tę chorobę. Jest obowiązek zgłaszania każdego przypadku.

W łódzkim zoo urodziła się panda mała
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE