Koronawirus w Łódzkiem zbiera żniwo. Lekarz: mamy trzy razy więcej zakażeń

2022-07-11 15:21
Koronawirus w Łódzkiem
Autor: pixabay

W ciągu trzech tygodni liczba zachorowań na COVID-19 w województwie łódzkim wzrosła niemal trzykrotnie. Choć, jak mówi nam lekarz z Łodzi, na razie objawy są łagodniejsze i przypominają zwykłe przeziębienie, to nie wiadomo jak sytuacja może wyglądać jesienią, kiedy choroby zakaźne przybierają na sile.

Od 16 do 22 czerwca odnotowano 67 nowych przypadków zakażeń koronawirusem. W kolejnym tygodniu (23-29.06.2022) liczba ta wzrosła do 119, a od 30 czerwca do 6 lipca wyniosła już 225. Tylko od czwartku (07.07.2022) do soboty (09.07.2022) przybyło 178 nowych zachorowań. Rzeczywistość może być jednak o wiele gorsza niż pokazują wyniki badań.

Liczby te najprawdopodobniej są mocno niedoszacowane, ponieważ spadła liczba wykonywanych testów. W podstawowej opiece zdrowotnej nie mamy już dostępu do darmowych testów antygenowych i koszt ich przeprowadzenia bierze na siebie przychodnia. Oprócz tego badanie na obecność koronawirusa metodą PCR jest zarezerwowane dla tych najcięższych przypadków, czyli dla pacjentów w szpitalach - mówi dr Paweł Lewek z Zakładu Medycyny Rodzinnej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Na dodatek coraz mniej osób chce się testować na obecność koronawirusa, ponieważ obecne objawy zachorowania na COVID-19 przypominają zwykłe przeziębienie.

Te objawy są o wiele łagodniejsze niż w pierwszej czy drugiej fali pandemii, kiedy pacjenci trafiali do szpitala z utratą smaku lub węchu. Teraz choroba ta przybiera raczej formę zwykłego przeziębienia i pozostanie w domu oraz odpoczynek powinny w zupełności wystarczyć - dodaje dr Lewek.

Nie oznacza to jednak, że wirus jest w odwrocie i nie trzeba się go bać.

Nie wiemy jak wirus zachowa się jesienią czy zimą, kiedy wszelkie choroby zakaźne przybierają na sile. Mamy lato, a to jest zawsze łagodny okres jeśli chodzi o różne infekcje. Najbezpieczniej jest się po prostu zaszczepić i pamiętać o zasadach dystans, dezynfekcja, maseczka. Innych opcji w naszym anty-pandemicznym arsenale na razie nie mamy - podsumowuje dr Lewek.

Od początku pandemii w województwie łódzkim odnotowano niemal 370 tys. zakażeń koronawirusem i ponad 8 tys. zgonów z powodu zachorowań na COVID-19.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE