Jak w okresie PRL-u nazywały się łódzkie ulice?

i

Autor: Stevenlodz / WikimediaCommons

QUIZ

Łódź ta sama, ale nie taka sama. Jak w okresie PRL-u nazywały się łódzkie ulice? [QUIZ]

2024-03-26 15:15

Al. Armii Czerwonej, ul. Gagarina, Obrońców Stalingradu czy 22 Lipca – jeszcze przed 1989 r. takie ulice można było spotkać w Łodzi. Same ulice pozostały, ale zmieniły się ich nazwy. Patroni kojarzący się z władzą radziecką czy okresem PRL-u odeszli do przeszłości. Czy pamiętacie jeszcze, jak w okresie PRL-u nazywały się główne łódzkie ulice?

W okresie PRL-u swoje ulice w Łodzi mieli m.in. Jurij Gagarin, Marceli Nowotko czy Feliks Dzierżyński. Łodzianie jeździli też al. Armii Czerwonej i ul. Obrońców Stalingradu. Dziś te nazwy odchodzą już w zapomnienie. Po 1989 r. patronów kojarzących się z dawnym obozem władzy zastąpili nowi patroni. W całym mieście swoje nazwy zmieniło kilkadziesiąt ulic.

Przygotowaliśmy dla was quiz, dzięki któremu będziecie mogli odświeżyć swoją wiedzę na temat historii Łodzi. Czy pamiętacie, jak w okresie PRL-u nazywały się główne łódzkie ulice?Wybraliśmy dla was 15 popularnych ulic, które po 1989 roku zmieniły swoich patronów. Waszym zadaniem będzie wskazać ich obecną nazwę. Już 12 poprawnych odpowiedzi będzie można uznać za doskonały wynik. Zapraszamy do zabawy!

Łódź ta sama, ale nie taka sama. Jak w okresie PRL-u nazywały się łódzkie ulice?

Pytanie 1 z 15
Dawna ul. 22 Lipca to obecnie: