Lex TVN - Protest w Łodzi

i

Autor: EP

Lex TVN. Protest w obronie wolnych mediów w Łodzi! ZDJĘCIA

2021-08-10 19:02

Nawet burza i ulewny deszcz nie zniechęciły łodzian, którzy we wtorek, 10 sierpnia, wybrali się na Piotrkowską by protestować w obronie wolnych mediów. Nie jesteśmy z cukru, nie roztopimy się - mówili uczestnicy protestu naszej reporterce.

Protestujący zebrali się na pl. Wolności, by przemaszerować ul. Piotrkowską do pasażu Schillera. Wśród uczestników zgromadzenia zobaczyć można było całe rodziny, choć przeważali jednak przedstawiciele starszego pokolenia.

- Pamiętamy czasy PRL i propagandowych mediów - mówili nam zgromadzeni na pl. Wolności łodzianie.

Wielu przyszło z wypisanymi na tekturowych tablicach hasłami: "Wolne media, wolni ludzie, wolna Polska", czy "Nie lubię mizerii, wybieram fakty" - to tylko niektóre z nich.

- Bez wolnych mediów nie ma wolnej Polski - mówili protestujący. - Musimy mieć możliwość wyboru!

Lex TVN to obiegowa nazwa projektu zmian w ustawie o radiofonii i telewizji. Dokument ma w założeniu przeciwdziałać przejęciu przez "dowolne podmioty spoza Unii Europejskiej, w tym podmioty z państw stanowiących istotne zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa" kontroli nad nadawcami telewizyjnymi. Projekt wpłynął w czasie, gdy stacja TVN 24 stara się od przedłużenie koncesji nadawczej. Stacja należy do amerykańskiego koncernu Discovery. Zdaniem wielu osób, zapisy projektu mają na celu uniemożliwienie przedłużenia koncesji dla TVN 24. Aktualna wygasa 26.09.2021.

37-latek żądał okupu. Policjanci zatrzymali szantażystę