koronawirus maseczka

i

Autor: Pixabay

Koronawirus Łódzkie 19.05.2021. Najnowsze dane z ministerstwa! Ile zakażeń w Łódzkiem?

2021-05-19 10:37

Koronawirus Łódzkie 19.05. W środę, 19 maja, Ministerstwo zdrowia poda najnowsze informacje dotyczące liczby zakażeń w Polsce. Ostatnie dni przyniosły znaczny spadek nowych zachorowań, czy tak będzie również dzisiaj? Tego dowiemy się już po godz. 10. Jak wygląda sytuacja epidemiczna w kraju? Ile zakażeń w Łódzkiem? Sprawdzamy.

Koronawirus Łódzkie 19.05.

2 344 - w środę, 19 maja, Ministerstwo Zdrowia podało najnowsze dane dotyczące liczby zakażeń koronawirusem w Polsce. Zmarło 329 osób.

We wtorek odnotowano w kraju 1 734 nowych zakażeń. Zmarło 245 osób.

Ile zakażeń w Łódzkiem? 196 - taką liczbę zakażeń wykryto w województwie łódzkim.

We wtorek, w regionie wykryto 159 nowych przypadków koroanwirusa.

W dalszej części tekstu przeczytasz:

  • W czerwcu nowa szczepionka?
  • 4,6 mln Polaków zaszczepionych
  • Powstaje nowy test na koronawirusa

W czerwcu nowa szczepionka?

Szczepionka firmy Covavax już w połowie czerwca może być zarejestrowana przez Europejską Agencję Leków. Jeśli tak się stanie - będzie dostępna w UE i w Polsce - mówił w środę (19 maja) szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. narodowego programu szczepień Michał Dworczyk.

Minister Dworczyk był pytany o doniesienia dotyczące nowej szczepionki przeciw COVID-19.

- Szczepionka firmy Covavax w połowie czerwca może być zarejestrowana przez EMA. Jeżeli tak się stanie, to będzie kolejna szczepionka dostępna na terenie Unii Europejskiej i również w Polsce - poinformował.

4,6 mln Polaków zaszczepionych

W Polsce w pełni zaszczepionych jest ponad 4,6 mln osób, w sumie podano dotychczas 16 mln dawek szczepionek przeciw COVID-19. Do wtorkowego poranka na szczepienie zapisało się 86 tys. osób niepełnoletnich.

Z rządowych danych wynika, że w Polsce podano 16 043 357 dawek szczepionek przeciw COVID-19. W pełni zaszczepionych jest 4 642 010 osób. Zgłoszono 8534 niepożądane odczyny poszczepienne.

Powstaje nowy test na koronawirusa

Nowy test wykrywający wirusa SARS-CoV-2 w próbce śliny może dać dokładny wynik w mniej niż 30 minut - informuje “Nature Communications”.

Obecnie stosowane technologie wykrywania koronawirusa SARS-CoV-2 są skomplikowane, drogie, czasochłonne, wymagają nieporęcznego sprzętu i wykwalifikowanej obsługi.

- Opracowaliśmy szybki, bardzo czuły i dokładny test oraz przenośne, zasilane bateryjnie urządzenie do wykrywania COVID-19, którego można używać w dowolnym miejscu i czasie - powiedział Huimin Zhao, profesor inżynierii chemicznej i biomolekularnej University of Illinois w Urbana-Champaign (USA), który kierował badaniami.

Chociaż urządzenie nadal jest w fazie prototypu, twórcy szacują jego koszt na nie więcej niż 78 USD, zaś odczynniki i inne niezbędne materiały kosztowałyby 6–7 USD za test. Wiele elementów urządzenia można wydrukować na drukarce 3D, a test może wykryć zaledwie jedną cząstkę wirusa w 1-mikrolitrowej kropli płynu. Do obsługi wystarczy krótkie przeszkolenie.

Raport z anteny 18.05, godz.10