Ruszyły kontrole domów w całym kraju. Kary mogą sięgnąć 5000 zł

i

Autor: pixabay

Kontrole

Ruszyły kontrole domów w całym kraju. Kary mogą sięgnąć 5000 zł

2024-01-04 15:08

Sezon grzewczy rozpoczął się na dobre, a wraz z nim ruszyły kontrole antysmogowe. Strażnicy miejscy w całym kraju będą sprawdzać, czy nie spalamy w piecach odpadów. Kary mogą sięgnąć 5000 złotych.

Kontrole antysmogowe w całej Polsce

Polska należy do czołówki krajów europejskich o najgorszej jakości powietrza. Tymczasem coraz więcej badań potwierdza, że zanieczyszczenie powietrza jest jedną z podstawowych przyczyn przedwczesnych zgonów. Między innymi dlatego polskie przepisy zezwalają strażnikom miejskim oraz urzędnikom gminnym na sprawdzanie, czym Polacy palą w piecach. Wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego rozpoczynają się kontrole w całym kraju. Kontrolerzy mogą zapukać do drzwi prywatnych domów w godzinach 6:00-22:00, a w przypadku firm niezależnie od godziny.

W wielu miastach jakość powietrza kontrolują drony wyposażone w czujniki antysmogowe. Urządzenia wykonują pomiary w czasie rzeczywistym i są w stanie dokładnie określić, czym mieszkańcy danego domu palą w piecu. W przypadku stwierdzenia niedozwolonych substancji w powietrzu przekazują informacje do strażników miejskich, którzy mogą od razu udać się na kontrolę.

Kary za palenie śmieciami mogą wynieść 5000 zł

Za spalanie odpadów w piecach grożą nam wysokie kary. Mandat może wynieść od 20 do 500 złotych, ale w przypadku nie przyjęcia mandatu, można dostać grzywnę w wysokości do 5000 zł. Niewpuszczenie kontrolerów do domu może zakończyć się karą pozbawienia wolności.

Warto wiedzieć, że w piecach nie można też palić węglem brunatnym, węglem kamiennym w postaci sypkiej czy paliwem zawierającym biomasę (np. mokrym drewnem).

Dron antysmogowy lata nad Łodzią i sprawdza, czym mieszkańcy palą w piecach

Ogrzewanie hybrydowe, czyli kilka źródeł ciepła w domu bez smogu. Warto?