Będzie zakaz instalacji pieców gazowych? Komisja Europejska chce zmian w przepisach

i

Autor: pixabay

UE

Koniec z piecami węglowymi i gazowymi! Parlament Europejski zdecydował

2024-03-21 14:56

Zbliża się koniec kotłów na paliwa kopalne, w tym na gaz. Parlament Europejski przyjął we wtorek nowelizację dyrektyw, uzgodnioną wcześniej z Radą, dzięki której ma zmniejszyć się zużycie energii i emisja gazów cieplarnianych w budownictwie. Co to oznacza dla Polski?

PE przyjął przepisy zmniejszające zużycie energii w budownictwie

Nowe przepisy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków mają sprawić, że do 2050 roku sektor ten ma stać się neutralny dla klimatu. Co dokładnie się zmieni? 

Nowe budynki publiczne mają być zeroemisyjne od 2028 roku. W przypadku budynków mieszkalnych konieczne będzie wprowadzenie środków, które doprowadzą do zmniejszenia średniego zużycia energii pierwotnej o co najmniej 16 proc. do 2030 roku i co najmniej 20–22 proc. do 2035 roku.

Zgodnie z nową dyrektywą państwa członkowskie będą musiały do 2030 roku wyremontować 16 proc. budynków niemieszkalnych o najgorszej charakterystyce energetycznej, a do 2033 roku 26 proc. takich budynków.

Z kolei do 2030 roku państwa członkowskie będą musiały stopniowo montować instalacje słoneczne na budynkach publicznych i niemieszkalnych – zależnie od ich wielkości – oraz na wszystkich nowych budynkach mieszkalnych.

Koniec z piecami węglowymi i gazowymi!

Państwa członkowskie muszą przyjąć środki, prowadzące do dekarbonizacji systemów grzewczych i wycofywania paliw kopalnych w ogrzewaniu i chłodzeniu z perspektywą całkowitego wycofania kotłów na paliwa kopalne do 2040 roku. Przyjęcie nowych przepisów skomentowała w serwisie X, Anna Zalewska, obecnie posłanka do PE. 

- Wszystkie nowe budynki mieszkalne od 2030 roku będą musiały być budynkami o zerowych emisjach, natomiast od 2050 roku taki wymóg będzie obowiązywał również wszystkie istniejące już budynki. W praktyce oznacza to koniec kotłów na paliwa kopalne, bowiem emisja dwutlenku węgla na miejscu jest niekompatybilna z definicją budynku o zerowych emisjach zawartą w artykule drugim - napisała.

Nowe regulacje wpłyną też na funkcjonowanie programu Czyste Powietrze w Polsce. Od 2025 roku nie będzie można dotować niezależnych kotłów na paliwa kopalne, w tym na gaz. Nadal będzie można stosować zachęty finansowe w odniesieniu do hybrydowych systemów grzewczych, na przykład łączących kocioł z instalacją cieplną, wykorzystującą energię słoneczną lub pompą ciepła.

Co istotne, nowych przepisów będzie można nie stosować do budynków rolniczych i zabytkowych. Kraje Unii mogą również zdecydować, że nie będą stosować tych przepisów do budynków chronionych ze względu na ich szczególne walory architektoniczne lub historyczne, budynków tymczasowych oraz kościołów i miejsc kultu.

Dyrektywę przyjęto stosunkiem głosów 370 do 199, przy 46 głosach wstrzymujących się. Musi ją zatwierdzić Rada, a następnie stanie się ona obowiązującym prawem.

Pięć kamienic w centrum Łodzi odzyskało dawny blask

Wybuch gazu rozerwał poddasze