Będzie zakaz instalacji pieców gazowych? Komisja Europejska chce zmian w przepisach

i

Autor: pixabay

Ogrzewanie

Będzie zakaz instalacji pieców gazowych? Komisja Europejska chce zmian w przepisach

2023-03-24 15:44

Wymiana kopciucha na piec gazowy to marzenie wielu tysięcy Polaków. Jednakże niewykluczone, że już wkrótce wymiana pieca na gazowy lub olejowy może zostać zakazana. Komisja Europejska szykuje rewolucyjną zmianę przepisów.

Plan REPowerUE

Wymiana kopciucha na piec gazowy to marzenie wielu tysięcy Polaków. W samej Łodzi, według danych z poprzedniego roku, w zasobie komunalnym miasta zostało do likwidacji ok. 10,5 tys. pieców, a w zasobie prywatnym ok. 29 tys. Oznacza to, że łącznie niezbędna jest wymiana 40 tys. kopciuchów.

Kotły gazowe nadal są w Polsce postrzegane jako ekologiczne źródło ogrzewania. Inaczej jednak są postrzegane w pozostałych krajach europejskich, które stawiają na bardziej ekologiczne rozwiązania. Wojna w Ukrainie spowodowała, że kraje unijne zapragnęły uniezależnić się od rosyjskiego gazu, dlatego Komisja Europejska opracowała plan REPowerUE. 

Zaproponowany w reakcji na rosyjską inwazję na Ukrainę plan dywersyfikacji dostaw energii ma służyć uniezależnieniu się Europy od rosyjskich paliw kopalnych do 2030 roku. Ważnym filarem planu są inwestycje w odnawialne źródła energii.

- Jest to dobre nie tylko dla naszego klimatu, ale dobre także dla naszej niezależności, a także dla bezpieczeństwa dostaw energii - mówiła Ursula Von der Leyen, ogłaszając REPowerUE.

- Energia odnawialna jest produkowana lokalnie, tworzy miejsca pracy i dokładnie to robicie tutaj. To wy jesteście częścią przyszłości UE, przyszłości, w której wiatr będzie odgrywać dużą rolę, również tutaj w firmie PSE będzie zastępował paliwa kopalne w polskich domach i przedsiębiorstwach - podkreślała szefowa KE. 

Będzie zakaz instalacji pieców gazowych?

Jak informuje Interia, w planie REPowerEU jest mowa o wprowadzeniu zakazu instalacji pieców węglowych, olejowych i gazowych. Według portalu zakaz miałby zacząć obowiązywać w 2027 roku. Co istotne, dotyczyłby tylko nowych budynków. Jednakże w 2030 roku miałby zostać rozszerzony także na budynki modernizowane, w których źródło ciepła byłoby wymieniane. 

Jak podkreśla Interia, "zakaz dotyczy jedynie montażu pieców i nie ma informacji na temat konieczności wymiany tych, które są już w naszych domach". 

Aktualnie trwają negocjacje nad ostatecznymi kształtem nowego planu. Jak na razie nie wiadomo, kiedy przepisy wejdą w życie oraz jaką przybiorą formę. 

Z WĘGLA NA GAZ, czyli było drogo, jest tanio! Przykłady z życia
Materiał sponsorowany
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE