Ile dać księdzu na kolędzie? Sprawdź, ile pieniędzy wkładają Polacy do koperty oraz czy przyjmują duszpasterza

i

Autor: pixabay

Kolęda

Ile dać księdzu po kolędzie? Ile pieniędzy wkładają Polacy do koperty? Czy przyjmują duszpasterza?

2024-01-29 8:11

W obliczu zbliżających się wizyt kolędowych, wierni zastanawiają się, jaką sumę ofiarować księdzu. Portal Wirtualna Polska przeprowadził sondaż, ustalając przeciętną kwotę, jaką Polacy zamierzają ofiarować, oraz odsetek deklarujących gotowość przyjęcia duchownego w swoich progach.

Kolęda 2024. Ile dać księdzu po kolędzie? 

Kolęda 2024 zbliża się wielkimi krokami. Ile dać księdzu na kolędzie - to pytanie, które zadaje sobie wiele osób w Polsce przed zbliżającymi się wizytami duszpasterskimi. Kwestia owiana jest tajemnicą, ponieważ prawo kanoniczne w żaden sposób nie określa datku za wizytę księdza i pobłogosławienie domu. Redakcja Wirtualnej Polski przeprowadziła niedawno badania w tym zakresie. W sondażu Ariadna wykonanym na zlecenie WP zapytano Polaków, ile zamierzają włożyć do koperty podczas kolędy, a także czy w ogóle chcą przyjąć duszpasterza w domu. 

Jeżeli chodzi o kwestie finansowe, to księża nie mogą liczyć na hojność parafian w tym roku. Większość respondentów przyznaje, że zamierza włożyć do koperty 50 złotych. Takiej odpowiedzi udzieliło 28 proc. badanych. Nieco więcej, ale mniej niż 100 złotych chce dać duszpasterzowi 25 proc. respondentów. 10 proc. planuje przekazać 20 złotych, a 8 proc. nie zamierza dawać żadnych pieniędzy.  

Nie oznacza to jednak, że nie ma hojności w narodzie. 6 proc. respondentów planuje włożyć do koperty między 100 a 200 złotych, a 1 proc. do 500 złotych

Ile dać księdzu po kolędzie? Nie wszyscy mają ten problem

Badanie Ariadna pokazało, że Polacy są dość wierzącym narodem, choć nie tak jak zwykło się przypuszczać. Ponad połowa badanych przyznała, że oczekuje wizyty duszpasterza w swoim domu. Księdza po kolędzie zamierza przyjąć 57 proc. badanych. Oznacza to, że 43 proc. respondentów nie planuje gościć duchownego i błogosławić swojego domu.

Kolęda podwórkowa - czyli wizyta duszpasterska w trakcie pandemii, w Tumie, w Łódzkiem!