Zegar / Zmiana czasu

i

Autor: Pixabay Zmiana czasu. Kiedy przedstawić zegarki?

czas

Kiedy zmiana czasu na letni? W tym roku to bardzo szczególna data

2024-03-30 17:35

Już wkrótce czeka nas kolejna zmiana czasu, tym razem z zimowego na letni. Jak się jednak okazuje, stanie się to w bardzo wyjątkowym czasie. Dlaczego? Przeczytacie o tym w naszym artykule.

Kiedy zmiana czasu z zimowego na letni?

Już wkrótce czeka nas kolejna zmiana czasu, na co z pewnością wielu z nas czeka. Dni staną się coraz dłuższe, a noce krótsze. W końcu nie będziemy budzić się, kiedy będzie jeszcze ciemno, później też zapadnie zmrok.

Zgodnie z zasadą, czas zimowy zmieniamy na letni w ostatnią niedzielę marca, przesuwając wskazówki do przodu o godzinę – z godziny 2 w nocy na godzinę 3. Dla śpiochów jest to dość smutna wiadomość, będziemy bowiem spać o godzinę krócej.

W tym roku jednak data zmiany czasu wypadnie w dość nietypowy dzień. W 2024 roku zmiana czasu z zimowego na letni przypada w...Wielkanoc, czyli w nocy z 30 na 31 marca.

Czy to już ostatnia zmiana czasu?

Temat zmiany czasu budzi jednak spore kontrowersje. Wiele osób zastanawia się, czy przestawianie zegarków jest rzeczą niezbędną. Zwraca się przede wszystkim uwagę na kwestie oszczędności energii czy wpływu takich zmian na nasze zdrowie

Wprawdzie przed wybuchem pandemii koronawirusa Unia Europejska rozpoczęła prace nad przepisami, które mogłyby doprowadzić do zniesienia zmiany czasu w krajach UE. Jednak zostały niedługo później zawieszone.

"W nawiązaniu do doniesień medialnych, informujemy, że Komisja Europejska zaleca państwom członkowskim UE kontynuowanie obecnych regulacji dotyczących czasu zimowego i letniego przez najbliższe 5 lat (2022-2026)" - poinformowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii w 2021 r.

Sonda
Czy zmiana czasu powinna zostać zlikwidowana?
Dlaczego rolnicy protestują? Minister rolnictwa ich WSPIERA?!