Bezdomność. Zdjęcie poglądowe

i

Autor: pixabay.com

Problem bezdomności. Trwają badania nad jego rozwiązaniem. Prowadzą je pracownicy Uniwersytetu Łódzkiego

2021-03-31 11:59

Pierwszy wniosek jest dość oczywisty: należy wszystkim osobom dotkniętym kryzysem bezdomności zapewnić mieszkania socjalne. Dopiero później można rozpocząć terapię. Badania nad rozwiązaniem problemu bezdomności, prowadzą pracownicy Uniwersytetu Łódzkiego. Do jakich jeszcze innych konkluzji doszli? Sprawdza to nasz reporter.

Pan Marek całą zimę spędził w aucie zaparkowanym na jednej z łódzkich ulic. Z mieszkania został eksmitowany za niepłacenie czynszu.

– Od czerwca schudłem 16 kg, ale jakoś się żyje, ludzie przynoszą mi jedzenie - mówi.

Jakie rozwiązania, dla ludzi w jego sytuacji, mają badacze?

- Każda z takich osób powinna dostać mieszkanie treningowe, dopiero wtedy można rozpocząć wychodzenie z kryzysu bezdomności - uważa autorka badań, dr Małgorzata Kostrzyńska. – Następnym krokiem powinny być działania w kierunku podjęcia pracy, zadbania o zdrowie, odnowienie relacji z rodziną, walkę z uzależnieniem.

Przydział mieszkania wymaga pomocy instytucjonalnej.

- Jednak na co dzień każdy z nas może pomóc osobom  w kryzysie – dodaje dr M. Kostrzyńska. – Kiedy dajemy swój czas, rozmowę, być może podczas wspólnie robionych zakupów. Możemy też udzielać wsparcia  organizacjom, które profesjonalnie zajmują się pomocą osobom bezdomnym.

W Łodzi żyje ok. tysiąca osób dotkniętych kryzysem bezdomności, w większości są to mężczyźni. Ponad 600 osób mieszka w schroniskach - pozostali to bezdomni uliczni, nie chcą zamieszkać w placówkach pomocowych.

Raport z anteny 31.03, godz.10