religia

i

Autor: Pixabay

Ilu uczniów łódzkich szkół nie chodzi na religię? Miasto bije rekordy

2023-02-28 13:52

W całej Polsce spada liczba uczniów, którzy uczęszczają w szkołach na lekcje religii. Najgorzej jest w szkołach ponadpodstawowych. Tylko w Łodzi 80 procent osób w roku szkolnym 2022/2023 nie chodzi na religię. Tym samym Łódź ma po raz kolejny szansę być liderem pod względem osób nieuczęszczających na te zajęcia.

Coraz mniej Polaków chodzi na religię

Według najnowszych danych w roku szkolnym 2021/2022 na lekcję religii we wszystkich typach placówek edukacyjnych uczęszczało 82 procent uczniów, co stanowiło o 3,3 punktu procentowego w porównaniu z rokiem poprzednim.

Z pierwszych informacji z roku szkolnego 2022/2023 wszystko wskazuje, że wskaźnik będzie jeszcze wyższy. Biorąc pod uwagę dane np. sprzed kilku czy nawet kilkunastu lat, różnica jest ogromna.

W Łodzi na religię chodzi najmniej uczniów

Najgorzej sytuacja w roku 2021/2022 wyglądała w Łodzi, gdzie najwięcej uczniów nie chodziło na lekcje religii. Zaledwie 56 procent uczniów ze wszystkich szkół uczęszczało na zajęcia.

Natomiast jeśli chodzi tylko o szkoły średnie, aż 72,2 procent osób nie uczęszczało na religię. W roku szkolnym 2022/2023 jest to już 78,8 procent. Oznacza to więc wzrost o 6,4%.  A rok się jeszcze nie skończył.

Religia czy etyka? Jaki jest wybór?

W tej chwili religia i etyka nie są dla ucznia przedmiotami obowiązkowymi. Udział w nich jest dobrowolny. Uczeń może uczestniczyć w zajęciach z religii, z etyki, z obu przedmiotów, a może też nie wybrać żadnego z nich. Z uczestnictwa w zajęciach z tych przedmiotów można zrezygnować na każdym etapie edukacji, również w trakcie trwania roku szkolnego.

Remont Wojska Polskiego w Łodzi

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE