Ile pieniędzy wydajemy na jedzenie? Polska wypada słabo na tle Europy

i

Autor: pixabay,picodi.com

Wydatki

Ile pieniędzy wydajemy na jedzenie? Polska wypada słabo na tle Europy

2023-08-21 9:59

Eksperci z Picodi sprawdzili, ile pieniędzy na jedzenie wydają mieszkańcy 105 krajów na świecie. Jak wypada Polska w tym zestawieniu? Niestety słabo.

Ile pieniędzy wydajemy na jedzenie?

W zależności od kraju na jedzenie możemy wydawać od kilku procent do ponad połowy wszystkich wydatków konsumpcyjnych. Analitycy Picodi.com zebrali dane statystyczne ze 105 krajów i podliczyli, jaką kwotę wydają na żywność (spożywaną w domu) mieszkańcy różnych regionów świata.

W ten sposób ustalili średnią, którą wynosi mniej niż 10 proc. wszystkich wydatków konsumpcyjnych, a także przygotowali ranking. Pierwsze miejsce w zestawieniu przypadło Stanom Zjednoczonym, gdzie wydatki na jedzenie stanowią 6,7 proc. wszystkich wydatków. Drugie miejsce zajął Singapur z wynikiem 8,4 proc. Na podium znalazła się Wielka Brytania, gdzie wskaźnik wyniósł 8,7 proc. Kolejne miejsca przypadły Irlandii (9,2 proc.) i Szwajcarii (9,9 proc.)

Polska zajęła w globalnym zestawieniu 32 miejsce. Jedzenie i napoje niealkoholowe pochłaniają 17,2 proc. wydatków na towary i usługi konsumpcyjne. Podobnie jest w Portugalii (17,5 proc.) i Grecji (17,6 proc.). 

Najwyższy odsetek na jedzenie wydają mieszkańcy Nigerii (59 proc.), Mjanmy (56,6 proc.) i Kenii (56,1 proc.).

Polska wypada słabo na tle Europy

A jak wypada Polska na tle Europy? Tutaj analitycy z Picodi przyjrzeli się kwotom. 

- Kwotowo w krajach Europy najwięcej na jedzenie wydają mieszkańcy Szwajcarii (325 €/mies.), Norwegii (308 €/mies.) i Danii (281 €/mies.), co można po części wytłumaczyć ogólnie wysokim poziomem cen w tych krajach - podaje serwis Picodi.com.

Wydatki na żywność i jedzenie u przeciętnej osoby z Polski wynoszą 128 euro miesięcznie, czyli 571 złotych, co daje Polsce 28. miejsce na 39. możliwych. Oczko wyżej uplasowała się Rosja. 

Najmniej natomiast wydają mieszkańcy Ukrainy (98 euro miesięcznie, czyli 437 złotych), Białorusi (89 €/mies, czyli 397 zł) i Mołdawii (88 €/mies, czyli 393 zł).

Ile pieniędzy wydajemy na jedzenie?

i

Autor: picodi.com

W raporcie wykorzystano dane Euromonitoru i lokalnych urzędów statystycznych. Waluty natomiast zostały przeliczone po średnim kursie z lipca 2023 roku wg Google Finance.

Quiz. Defetyzm, bynajmniej, afront. Co drugi Polak nie wie, co znaczą te słowa. A ty?

Pytanie 1 z 12
Wiele osób błędnie używa słowa "bynajmniej". W którym z poniższych przykładów zostało użyte poprawnie?
Bynajmniej
Czy jedzenie truje? "Testery żywności" nie zdały testu. Mamy wyniki z laboratorium. Będziecie w szoku. Próba Federa