Handel w niedziele przestępstwem? Związkowcy chcą zaostrzenia prawa! Co na to Zbigniew Ziobro?

2022-09-29 9:52
Niedziela handlowa
Autor: Pixabay Niedziela handlowa 26 czerwca - godziny otwarcia sklepów

Szef NSZZ Solidarność Piotr Duda chce zaostrzenia kar za łamanie zakazu handlu w niedziele. Jak tłumaczy, takie działania powinny być traktowane jak przestępstwo, a nie jak wykroczenie. Związkowiec skierował pismo w tej sprawie do Ministra Sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry.

Zakaz handlu w niedzielę. Firmy wciąż szukają sposobu, jak go obejść

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta weszła w życie 1.03.2018 roku. Jednak handlowcy robią co mogą, by przepisy obejść. Dlatego w lutym tego roku pojawiły się nowe przepisy, które zmieniły m.in. zasady w zakresie przeważającego charakteru działalności gospodarczej oraz rozumienia pojęcia placówek pocztowych. 

Jest jednak kilka wyjątków w całym roku. W 2022 sklepy będą jeszcze otwarte w dwie niedziele- 11.12. oraz 18.12. Wszystko przede wszystkim ze względu zmniejszenie ruchu w placówkach handlowych przed świętami. 

Kary za nieprzestrzeganie zakazu handlu w niedzielę będą ostrzejsze? Tego domaga się Solidarność

Obecnie w Polsce kara za handel w niedziele i święta jest traktowana jako wykroczenieZa złamanie zakazu grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł. Jednak dla niektórych nie jest to wystarczający wyrok. 

Solidarność chce, żeby prokuratura poczyniła bardziej zdecydowane kroki. Związkowiec Piotr Duda skierował do ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego pismo, w którym domaga się, aby karać właścicieli sklepów otwartych w niedziele jak za przestępstwo, czyli zakazem prowadzenia działalności do 15 lat oraz karami do miliona złotych! 

Łodzianie mają dość. Odbył się protest przeciw podwyżkom cen

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE