seniorka

i

Autor: Pexels

Twoje finanse

Dodatek mieszkaniowy dla seniora. Zobacz, jak można skorzystać z pomocy w 2023 roku

2023-04-01 21:32

W dobie inflacji, która odbija się na cenach zarówno żywności, opłat czy czynszu trudno znaleźć pieniądze na mieszkanie. Istnieje jednak specjalny dodatek mieszkaniowy, z którego mogą skorzystać seniorzy. Komu się należy dopłata?

Dodatek mieszkaniowy. Czym jest?

Dodatek mieszkaniowy to specjalna pomoc finansowa, która skierowana jest do osób posiadających niskie dochody, przez co nie są w stanie opłacić czynszu i ponieść innych kosztów utrzymania mieszkania.

Dodatek mieszkaniowy. Kto może skorzystać?

Ubiegać się o dodatek mieszkaniowy możesz jeśli jesteś:

  • najemcą albo podnajemcą mieszkania, w którym mieszkasz
  • zajmujesz lokal mieszkalny, do którego przysługuje ci spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego (własnościowe lub lokatorskie)
  • zajmujesz mieszkanie znajdujące się w budynku stanowiącym twoją własność lub jesteś właścicielem samodzielnego mieszkania
  • masz tytuł prawny do zajmowanego mieszkania i w związku z tym ponosisz wydatki
  • zajmujesz mieszkanie, a nie masz do niego tytułu prawnego, ale jednocześnie czekasz na przysługujący ci lokal zamienny albo na najem socjalny lokalu

Dodatek mieszkaniowy dla emerytów. Jakie warunki trzeba spełnić?

By móc skorzystać z dodatku mieszkaniowego, średni miesięczny dochód na osobę w naszym gospodarstwie domowym w ostatnich trzech miesiącach nie może przekroczyć w gospodarstwie jednoosobowym 40% przeciętnego wynagrodzenia lub w przypadku gospodarstwa wieloosobowego- 30%.

Przypomnijmy, w obecnym roku kwota prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto wynosi 6935 złotych. A więc w przypadku gospodarstwa jednoosobowego 40% wynosi 2774 zł. Natomiast w przypadku wieloosobowego wynosi 2080,50 złotych.

Jeśli otrzymujemy emeryturę, musimy co najmniej 30 procent z niej dołożyć. Jednak pomimo to warto, szczególnie w dobie kryzysu finansowego.

Remont kamienicy w centrum Łodzi. Całość wyniesie ponad 20 mln zł

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE