Bezpieczny kredyt 2% na pierwsze mieszkanie

i

Autor: pixabay Singiel będzie mógł kupić nieruchomość za 700 tys. złotych

Twoje finanse

Bezpieczny kredyt 2% na pierwsze mieszkanie. Singiel będzie mógł kupić nieruchomość za 700 tys. złotych

2023-03-24 15:53

Program "Bezpieczny kredyt 2%" ma ruszyć w lipcu 2023 roku. Dedykowany jest osobom do 45. roku życia, które dotąd nie były właścicielami mieszkania, domu ani spółdzielczego prawa do nich. Z nowej rządowej oferty skorzystają też single - będą mogli kupić mieszkanie nawet za 700 tys. złotych.

Bezpieczny kredyt 2% na pierwsze mieszkanie

Ogłoszony przez rząd program Pierwsze mieszkanie będzie się składać z części kredytowej i oszczędnościowej. Z pierwszej opcji nazywanej "Bezpieczny kredyt 2 proc." będą mogły skorzystać osoby do 45. roku życia, które nie mają mieszkania, domu ani spółdzielczego prawa do lokalu lub domu. Budżet państwa przez 10 lat będzie dopłacał różnicę między stałą stopą ustaloną w oparciu o średnie oprocentowanie kredytów w bankach a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2 proc.

Z kolei z drugiej opcji - oszczędnościowej, będą mogły skorzystać osoby, które nie mają mieszkania lub w niewielkim lokalu mieszkają z co najmniej dwójką dzieci. Okres oszczędzania na koncie ma wynosić od 3 do 10 lat. Systematyczne wpłaty (co najmniej 11 wpłat rocznie o określonej wysokości) mają gwarantować dodatkową premię mieszkaniową z budżetu państwa. Premia ma być równa rocznemu wskaźnikowi inflacji lub wskaźnikowi zmiany wartości ceny 1 m kw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego - wybierany ma być wskaźnik korzystniejszy dla oszczędzającego. Oszczędności będą oprocentowane zgodnie z ofertą banku, przy czym odsetki będą zwolnione z tzw. podatku Belki. 

Program Pierwsze Mieszkanie także dla singla

Z zapowiedzi ministra rozwoju Waldemara Budy wynika, że "wielkość kredytu, która będzie mogła być wykorzystana w ramach programu "Bezpieczny kredyt 2%", to maksymalnie 500 tys. zł w zakresie jednoosobowego gospodarstwa domowego i 600 tys. w przypadku rodziców, pary małżeńskiej lub rodzica wychowującego dziecko". 

Jednakże zaznaczył, że można przy okazji tego instrumentu skorzystać również z instrumentów, które rząd zaproponował wcześniej, czyli "Mieszkanie bez wkładu własnego".

- Jeżeli więc ktoś będzie miał zdolność, będzie chciał skorzystać z tego programu, ale nie ma wkładu własnego, to będzie mógł te dwa rozwiązania ze osobą połączyć - mówił minister Buda. 

Osoby, które będą starać się o bezpieczny kredyt, mogą także wnieść wkład własny w wysokości maksymalnie 200 tys. zł. Oznacza to, że singiel będzie mógł kupić na preferencyjnych warunkach mieszkanie o wartości 700 tys. złotych, a małżeństwo lub rodzice wychowujący co najmniej jedno dziecko – o wartości 800 tys. złotych.

Jakie lokale spełniają kryteria programu "Bezpieczny kredyt 2 proc."? 

Analitycy z REDNET Property Group przygotowali zestawienie mieszkań z rynku pierwotnego z sześciu największych miast w Polsce, które kwalifikują się do programu "Bezpieczny Kredyt 2 proc.". Przyjęli założenia, że maksymalna wartość kredytu pozostanie, niezależnie od regionu, na poziomie 500-600 tys. zł, nie jest wymagany wkład własny, a cena lokalu nie uwzględnia rabatów lub zniżek oraz miejsca postojowego.

Zgodnie z analizą, na podstawie danych tabelaoferta.pl na koniec III kwartału 2022 r., w Warszawie kryteria programu spełniało ponad 6 tys. mieszkań z rynku pierwotnego, ale stanowiły one 39 proc. całej oferty rynkowej. W Krakowie na program "Bezpieczny Kredyt 2 proc." kwalifikowało się 49 proc. mieszkań z rynku pierwotnego, w Trójmieście 52 proc., we Wrocławiu 59 proc., a w Poznaniu 73 proc. Największy odsetek lokali spełniających kryteria znajdował się w Łodzi – 83 proc., przy czym ich liczba nie przekraczała 5 tys.

 - Średni metraż kwalifikujących się mieszkań w Warszawie wynosi od około 41 m kw. do blisko 49 m kw. w Łodzi. W każdym z analizowanych miast największą dostępnością charakteryzują się kawalerki oraz mieszkania dwupokojowe – przekazał Robert Chojnacki z serwisu tabelaofert.pl.

Dodał, że we Wrocławiu ponad 70 proc. mieszkań dwupokojowych z rynku pierwotnego spełniało kryteria programu, 47 proc. trzypokojowych i 16 proc. czteropokojowych. W Krakowie niespełna 6 proc. wszystkich lokali czteropokojowych kwalifikowało się do programu, a w Łodzi 24 proc. – przekazał. 

Piątkowska: Rachunki za prąd mogą być większe niż czynsz za mieszkanie [Express Biedrzyckiej]
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE