Dlaczego wyją syreny w Łodzi? 1 sierpnia 2022 to bardzo ważna data! Sprawdź, o co chodzi

2022-08-01 15:51
Dlaczego wyją syreny alarmowe w Łodzi?
Autor: pixabay

Dlaczego wyją syreny alarmowe - to pytanie zadaje sobie wiele osób. Warto zapamiętać, że 1 sierpnia 2022 to bardzo ważna data. Tego dnia, punktualnie o godz. 17:00, nie tylko w Łodzi, ale także w wielu innych miastach w Polsce, upamiętnia się w Godzinę „W”. Co to znaczy? Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu.

Dlaczego wyją syreny alarmowe w Łodzi?

1 sierpnia 2022 obchodzimy 78. rocznicę Powstania Warszawskiego. To bardzo ważna dla Polski data. W 1944 roku wybuchła bowiem największa akcja zbrojna podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Polacy każdego roku 1 sierpnia, o godz. 17.00 (godzina W), oddają hołd poległym i żyjącym uczestnikom Powstania Warszawskiego.

- W ramach treningów i ćwiczeń dotyczących systemów alarmowania, celem jednoczesnego upamiętnienia 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego i heroicznej walki powstańców, 1 sierpnia 2022 r. o godz. 17.00 nadany zostanie akustyczny sygnał alarmowy (syrena)– przekazały służby prasowe wojewody łódzkiego.

Syreny są nadawane w systemie ciągłym przez minutę lub trzy, w zależności od miejsca.

1.08.2022 obchodzimy 78. rocznicę Powstania Warszawskiego

Jak podkreślają służby prasowe wojewody łódzkiego, Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. Powstańcy przez 63 dni prowadzili z wojskami niemieckimi osamotnioną walkę, której celem była niepodległa Polska. 

W komunikacie dodano, że Powstanie Warszawskie to wielki zryw wolności i akt woli Polaków, który nie pozwoli wymazać się z kart historii Europy ani z ludzkiej pamięci.

"Za nieznajomość historii płaci się prędzej, czy później, wielką cenę, upadku gospodarczego, niewoli i krwi. W takich chwilach wracamy do słów marszałka Józefa Piłsudskiego, który z pełnym przekonaniem mówił, że +Naród, który traci pamięć przestaje być narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmującym dane terytorium+. Niech jego słowa będą dla nas wszystkich przesłaniem i drogowskazem w tych trudnych czasach" – wskazano.

"Bohaterstwo powstańców i heroizm ludności cywilnej zasługują na wieczną pamięć" – zaznaczono. 

Apel do obywateli Ukrainy z okazji 1 sierpnia

W związku z upamiętnieniem 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, Urząd Miasta Łodzi wystosował apel do obywateli Ukrainy. 

- W obliczu najazdu Rosji na Ukrainę zwracamy się do wszystkich mieszkających w Łodzi Ukraińców o cierpliwość, gdy zawyją syreny. Nie będą one powodem do niepokoju, obaw i stresu, tylko symbolem zadumy nad historią bohaterów walczących o swoją wolność - informuje Urząd Miasta Łodzi.

Serce WOŚP stanęło w Łodzi

Powstanie Warszawskie było największą operacją militarną Armii Krajowej i największym zrywem wolnościowym w czasie drugiej wojny światowej.

O tym, co działo się od sierpnia 1944 najlepiej opowiedzą jednak sami Powstańcy. Jedną z nich była Zofia Gordon, ps. Iskra. Rodowita warszawianka, która w wieku 16 lat musiała chwycić za broń i pomagać swoim przyjaciołom. W czasie Powstania była sanitariuszką. Zmarła 30 listopada 2021, ale przed śmiercią zaprosiła nas na rozmowę.

Listen to "12-letni chłopiec powiedział nam: przekażcie mamusi, że walczyłem jak żołnierz - wspomnienia Powstanki Warszawskiej" on Spreaker.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE