Czy w Łodzi powstanie spalarnia odpadów komunalnych? Są duże szanse

2021-02-18 16:55
śmieci śmieciarka
Autor: ARTUR HOJNY/SUPER EXPRESS śmieci śmieciarka

Jeśli powstanie, to w partnerstwie publiczno-prywatnym i taka, która odpady zamieniać będzie w energię cieplną oraz elektryczną. Od czego zależy cała inwestycja?

Przede wszystkim od zainteresowania prywatnych podmiotów, które muszą wyłożyć pieniądze. Póki co miasto bada rynek - przyznaje wiceprezydent Łodzi Małgorzata Moskwa-Wodnicka.  - Rozmowy z firmami specjalizującymi się w tego rodzaju inwestycjach obejmują zagadnienia ekonomiczne, finansowe, techniczne oraz brzegowe warunki dotyczące budowy i eksploatacji spalarni na podstawie wieloletniej umowy z miastem. Założenie jest takie, że podmiot prywatny sfinansuje realizację inwestycji, ale brana jest też pod uwagę opcja pozyskania finansowania z zewnątrz.

Są już konkretne wyliczenia dotyczące parametrów takiej spalarni. Ma mieć wydajność 150 tys. ton odpadów rocznie. Ma powstać na ul. Sanitariuszek, przy GOŚ, a szacunkowy koszt realizacji inwestycji to 1 mld zł.

Ważne jest także, aby termiczne przetwarzanie odpadów przekształcić w energię cieplną oraz elektryczną, a instalacja ma służyć nie tylko Łodzi, ale także gminom ościennym. Spalarnia miałaby zostać wybudowana do 2026 roku.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE