Czy w Łodzi będziemy mogli korzystać z roweru miejskiego? Kolejny przetarg został odrzucony

2020-07-30 13:32 Kinga Baryga
Rowerzystka
Autor: Pixaby W Krakowie powstaje coraz więcej ścieżek rowerowych

Nie wiadomo czy rower publiczny pojawi się w Łodzi... Urząd Miasta musi powtórzyć przetarg na operatora roweru publicznego. Dlaczego takie fatum ciąży nad rozwojem miejskich jednośladów?

Rower publiczny w Łodzi do powtórki!
Łódź musi powtórzyć przetarg na operatora roweru publicznego, który w przyszłym roku uruchomi system na 1500 pojazdów i 150 stacji.


Do pierwszego w tym roku przetargu zgłosiły się dwie firmy. Niestety w ofertach są błędy merytoryczne, dlatego postępowanie zostanie powtórzone. Drugi przetarg zostanie ogłoszony jeszcze w wakacje
Kwota za dostawę sprzętu nie mogła przekroczyć 30% całej zaproponowanej kwoty za budowę i utrzymanie systemu. Był to warunek przetargu, który jedna z firm
nie spełniła, dlatego jesteśmy zmuszeni do unieważnienia przetargu – wyjaśnia Maciej Sobieraj, zastępca dyrektora Zarządu Dróg i Transportu.
W pierwszym przetargu wystartowały dwie firmy. Za dostawę 1 500 rowerów
i 150 stacji oraz utrzymanie systemu w latach 2021 – 2024 oczekiwały 26 i 35 mln zł. Wykonawcy zaproponowali dwa różne systemy. Firma Homeport zaproponowała rowery 3 generacji, a konsorcjum Orange i Roovee rowery 4 generacji.
Drugi przetarg zostanie ogłoszony nie wcześniej niż po 10 dni od unieważnieniu pierwszego, gdy minie czas na odwołania. W samych zapisach nie będzie zmian merytorycznych, a zasady, czy ilość stacji i rowerów będą takie same.
Rowery mają pojawić się na ulicach Łodzi 1 marca 2021 r. Nowa umowa ma obowiązywać przez 4 sezony do 30 listopada 2024 r. W ramach przetargu możliwe jest też zamówienie dodatkowe do 50% wartości zamówienia.