praca

i

Autor: Pexels

raport

Czy nasza praca ma sens? Z badań wynika, że tylko połowa Polaków traktuje swój zawód jak pasję

2024-01-24 14:07

Praca to oczywiście forma zarabiania pieniędzy, ale również pasja. Przynajmniej tak powinno być. Okazuje się jednak, że nie dla wszystkich. Z badania przeprowadzonego przez serwis CVeasy.pl wynika, że tylko 14 procent Polaków ma wymarzoną pracę.

Czy Polacy lubią swoją pracę? Najnowszy raport

CVeasy.pl to strona internetowa, która pomaga Polakom stworzyć profesjonalne CV czy listy motywacyjne. Ale platforma również decyduje się przeprowadzać badania dotyczące rynku pracy. W grudniu 2023 roku sprawdzono na grupie 724 osób, jak Polacy podchodzą do swojej pracy. Okazuje się, że większość z nas, bo 72 procent, lubi swoją pracę. Jednak, jak się jednak okazuje, tylko 14 procent Polek i Polaków posiada wymarzoną pracę, a aż 80 procent uważa ją za swój obowiązek. 40 procent pytanych uważa swoją prace za misję.

80 procent pytanych jest zdania, że możliwość rozwoju jest równie ważna, co pieniądze.

Jak się również okazuje, i tu raczej nie jest to niespodzianka, im wyższe stanowisko, tym bardziej jesteśmy zadowoleni ze swojej pracy i uważamy, że już zdołaliśmy już spełnić zawodowe aspiracje. Takiego zdania są przede wszystkim kierownicy, prezesi i dyrektorzy. Dla porównania, swoje zajęcie głównie jako źródło zarobku traktują najczęściej pracownicy usług i handlu. Z kolei to pracownicy techniczni najliczniej deklarują, że ich profesja stanowi dla nich przykry obowiązek.

Znaczenie dla naszego zadowolenia z pracy ma także miejsce zamieszkania. Wśród mieszkańców wsi ponad połowa osób przyznaje, że ich zajęcie jest realizacją ich zawodowych aspiracji. Natomiast dużych miastach odsetek spełnionych pracowników wynosi tylko 45 procent.

Mimo wszystko, zdecydowana większość (78%) dostrzega znaczenie swojego aktualnego zajęcia. Na to, jak postrzegamy sens swojej pracy często mają wpływ oczekiwania naszych bliskich. Na podejście otoczenia zwraca uwagę w tym zakresie 4 na 10 badanych.

A czy Wy jesteście zadowoleni ze swojej pracy?

''SIANIE ZAMĘTU, CHAOSU I PODZIAŁÓW'' Sadura OSTRO o RZĄDACH PIS!

Wypożyczalnia strojów w Łódzkim Centrum Filmowym