Łódź

Często była mylona z Łódką. Jak nazwać zapomnianą łódzką rzekę?

2023-11-06 11:08

Wiele łódzkich rzek i rzeczek było na tyle małych, że nie miało swoich nazw. Jednym z takich bezimiennych strumyków był niewielki dopływ Łódki, którego ślady odnajdziemy współcześnie na cmentarzu na Dołach oraz na terenie ogrodów działkowych przy ul. Łomnickiej. Ponieważ płynął od ul. Brzezińskiej, pojawił się pomysł, by nazwać go „Ciekiem z Brzezińskiej”.

W Łodzi było wiele rzek i rzeczek, które były na tyle małe, że nie miały swoich nazw. Nazwy innych z kolei nierzadko się zmieniały. I tak współczesna Łódka zwana była w przeszłości Starowiejską, Starą albo po prostu Rzeką, a w okolicach ul. Konstantynowskiej zmieniała swą nazwę na Srebrna. Współczesną Bałutkę zwano wcześniej Jamnicą, Solówką lub Suljanką. Sokołówka zwana była Brzozą, Złotą albo Czerwoną Wodą. Brzozą natomiast nazywamy dziś dopływ Sokołówki, znany kiedyś jako Trawica, Rokitówka lub Żabiak. Łagiewniczankę nazywano Bzurą lub Brzozą, a jeden z odcinków Bzury nosił nazwę Czerniec.

Jednym z bezimiennych strumyków, po którym ślady widoczne są do dzisiaj, był niewielki dopływ Łódki, który płynął od strony ul. Brzezińskiej i łączył się z Łódką przy ul. Wojska Polskiego. Ponieważ niósł dość dużo wody, często był mylony z Łódką. Ciek jest wyraźnie widoczny na mapach lotniczych z okresu II wojny światowej. Jest też wrysowany w niemiecki plan osiedla Stoki. Ostatnie 45 metrów odkrytego kanału rzeczki schowano pod ziemię w kolektorze deszczowym dopiero w 1993 roku.

Ślady po tej bezimienne rzeczce są widoczne do dziś na cmentarzu mariawickim na Dołach. Zaraz za bramą cmentarną, po lewej stronie jest zagłębienie w terenie, które było kiedyś korytem cieku. Dalej na cmentarzu katolickim widać jak teren gwałtownie opada w kierunku miejsca, w którym płynęła rzeczka. W dolinie strugi zlokalizowano też ogródki działkowe przy ul. Łomnickiej. Pod torami kolejowymi znajduje się tam przepust, którym woda spływała w kierunku Dołów.

Ponieważ zapomniany dopływ Łódki płynął od strony ul. Brzezińskiej, pojawił się pomysł, by nazwać go „Ciekiem z Brzezińskiej”. Tym samym dołączyłby do grona innych nazwanych dopływów rzeki Łódki.

Nazwane dopływy rzeki Łódki:

  • Ciek z Moskulików – odnajdziemy go w okolicach ul. Magicznej i Zielonego Wzgórza
  • Stoczanka – swoje źródła miała na Stokach, a z Łódką łączy się przy ul. Źródłowej
  • Łodzia - płynęła wzdłuż ul. Pomorskiej i łączyła się z Łódką przy skrzyżowaniu Północnej z Kilińskiego
  • Ciek od Piotrkowskiej - przecinał Piotrkowską przy ul. Rewolucji 1905 roku, płynął przy skrzyżowaniu Gdańskiej z Legionów, Ogrodową i łączył się z Łódką na terenie współczesnej Manufaktury
  • Ostroga – łączyła się z Łódką przy ul. Drewnowskiej
  • Bałutka – łączyła się z Łódką w Parku na Zdrowiu
  • Suchy Ner – jego pozostałością są liczne zbiorniki wodne w Parku na Zdrowiu
MPK Łódź wycofuje kultowe tramwaje