800 plus zamiast 500 plus

i

Autor: Pixabay.com/fed

800 zł na każde dziecko

800 plus. Do kiedy złożyć wniosek? Co wiadomo o podwyżce świadczenia? Oto wszystko, co musisz wiedzieć

2023-12-10 17:54

Od nowego roku świadczenie wychowawcze 500 plus zostanie podniesione do 800 zł - zapowiedział w niedzielę (14.05) Jarosław Kaczyński. Prezes PiS wystąpił na konwencji programowej partii. Co wiemy o świadczeniu 800 plus? Od kiedy tak naprawdę zacznie obowiązywać? Kto będzie mógł otrzymać 800 zł na dziecko? Czy będzie podlegać waloryzacji? Zebraliśmy wszystko, co wiemy o 800 plus.

Spis treści

 1. 800 plus zamiast 500 plus
 2. 800 plus przyjęte przez Rząd
 3. Waloryzacja 500 plus
 4. Przedwyborcze obietnice?
 5. Od kiedy 800 plus?
 6. 800 plus od 1 lipca. Projekt KO
 7. 800 plus tylko dla pracujących?
 8. Czy 800 plus będzie waloryzowane?
 9. 800 plus uchwalone jeszcze w tej kadencji
 10. 800 plus przyjęte do wyborów
 11. Do kiedy złożyć wniosek o 800 plus?
 12. 800 plus: prezydent podpisał nowelizację
 13. Co dalej z 800 plus?

Spekulacje o tym, że świadczenie 500 plus zostanie podwyższone, usłyszeć można było już od dawna. Jednak w niedzielę, podczas konwencji "Programowy Ul Prawa i Sprawiedliwości", Jarosław Kaczyński postawił sprawę jasno i rozwiał wszelkie wątpliwości.

800 plus zamiast 500 plus

- Od nowego roku program 500 plus to będzie ciągle nazwa, jak sądzę, pamiętana, ale suma będzie już inna. To będzie 800 plus - poinformował Kaczyński.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości dodał, że będzie to kontynuacja i rozwijanie świadczeń skierowanych do rodzin.

800 plus przyjęte przez Rząd

We wtorek, 27 czerwca, Rząd przyjął projekt ustawy podnoszącej świadczenie 500 plus do wysokości 800 zł miesięcznie. Projektowane zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2024 roku.

Projekt nowelizacji ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, który przyjęła we wtorek Rada Ministrów, zakłada podwyższenie świadczenia 500 plus do wysokości 800 zł miesięcznie.

Waloryzacja 500 plus

Rządowy program "Rodzina 500+" wszedł w życie 1 kwietnia 2016 roku. Zapewnia on rodzinom z dziećmi na utrzymaniu świadczenie wychowawcze wynoszące 500 zł na dziecko w wieku do ukończenia 18 roku życia, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę.

Już od dawna można było usłyszeć, że wysokość świadczenia powinna zostać zwaloryzowana. Postępująca inflacja sprawia bowiem, że jego faktyczna wartość jest coraz niższa.

Przedwyborcze obietnice?

Waloryzacja 500 plus nie jest jedyną obietnicą, która padła podczas niedzielnej konwencji programowej Prawa i Sprawiedliwości.

Kaczyński mówił również m.in. o bezpłatnych lekach od 65 roku życia i bezpłatnych lekach dla dzieci młodzieży do 18 roku życia, o bezpłatnych autostradach i drogach szybkiego ruchu w Polsce, odtworzeniu szkolnictwa zawodowego i atomistyce.

Premier Morawiecki obiecał, że propozycjami ogłoszonymi na konwencji, Rada Ministrów zajmie się już na najbliższym posiedzeniu.

Od kiedy 800 plus?

W odpowiedzi na zapowiedź Jarosława Kaczyńskiego, lider PO Donald Tusk zaproponował, by wprowadzić tę zmianę już 1 czerwca tego roku, na Dzień Dziecka. Podczas wtorkowego posiedzenia klubu KO w Krakowie Tusk zapowiedział, że w środę KO złoży w Sejmie projekt ustawy ws. waloryzacji świadczenia 500 plus. I rzeczywiście - już następnego dnia, szef klubu Koalicji Obywatelskiej Borys Budka poinformował, że jego formacja złożyła w Sejmie projekt ustawy przewidującej waloryzację świadczenia 500 plus do 800 złotych od 1 czerwca br.

Minister Łukasz Schreiber zapytany przez dziennikarzy czy ocenia takie pomysły opozycji za realne odpowiedział, że "trzeba brać przy tym odpowiedzialność za Polskę".

- Jesteśmy w środku roku budżetowego i tak gigantyczny program jak 800 plus jest trudny w tym momencie do przeprowadzenia - zaznaczył. - Ponadto inflacja pod koniec roku spadnie poniżej 10 proc. Pod tym względem to lepszy czas na wprowadzenie tego programu. Mamy to policzone.

Od kiedy więc 800 plus będzie wypłacane?

Wysokość świadczenia, rząd chce podnieść od 1 stycznia 2024 r. Jednak projekt ustawy, który znajduje się w konsultacjach mówi, że świadczenie wypłacane będzie do 29 lutego 2024 r. z wyrównaniem od 1 stycznia.

W uzasadnieniu do projektu wyjaśniono, że wydłużenie terminu wypłat wynika z konieczności wprowadzenia regulacji technicznych zapewniających Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych czas na sprawne obsłużenie wszystkich spraw. "Oczywiście w miarę możliwości organizacyjnych ZUS dołoży wszelkich starań, aby wypłaty świadczenia wychowawczego w nowej kwocie 800 zł dokonywane były na bieżąco, tj. począwszy od świadczenia przysługującego za styczeń 2024 r., dokonanej w styczniu 2024 r." – zaznaczono.

800 plus od 1 lipca. Projekt KO

Koalicja Obywatelska złoży poprawkę do rządowej nowelizacji budżetu na 2023 rok, zakładającą waloryzację 500 plus do 800 złotych już od 1 lipca - zapowiedział w Polsat News szef klubu KO Borys Budka.

- To jest po pierwsze kiełbasa wyborcza, a po drugie Koalicja Obywatelska już dawno powiedziała: sprawdzam - mówił Budka. - To jest zwykła waloryzacja, która należy się przy wszelkiego rodzaju świadczeniach, złożyliśmy projekt ustawy w Sejmie, on oczywiście trafił do zamrażarki, a dziś Kaczyński odkrywa Amerykę - dodał.

- Jarosław Kaczyński i Mateusz Morawiecki mówili, że nie da się zmienić budżetu w czasie roku budżetowego. I co zrobili? Przedłożyli nowelizację budżetu bez 800 plus - zaznaczył Budka. - To powiemy drugi raz sprawdzam. Otóż przy pracach nad zmianami w budżecie, który zapoczątkował rząd PiS, również złożymy taką poprawkę - zapowiedział szef klubu KO.

Według polityka poprawka zakłada wprowadzenie 800 plus od 1 lipca, z ewentualnym wyrównaniem.

800 plus tylko dla pracujących?

- Postulujemy 800 plus dla pracujących, dodatkowa praca i nadgodziny bez podatków, dobrowolny ZUS dla samozatrudnionych. Praca musi się opłacać - napisał w mediach społecznościowych lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Podobne oświadczenie wygłosił w swoim podcaście Szymon Hołownia, lider Polski 2050:

- PSL ma propozycje wprowadzenia kryterium, że ta waloryzacja dotyczyłaby tylko osób pracujących. My chcielibyśmy połączyć to również z kryterium dochodowym - powiedział.

Jednak rząd zdecydowanie odciął się od tych propozycji.

- To świadczenie ma być powszechne, nie może być tutaj podziału między rodziców pracujących i niepracujących, dlatego tej zasady będziemy się trzymać - podkreśliła minister Marlena Maląg.

Czy 800 plus będzie waloryzowane?

Choć brak oficjalnych informacji - z doniesień medialnych wynika, że świadczenie 800 plus będzie waloryzowane.

Pisze o tym Super Express, który powołuje się na informatora z kręgu obozu władzy.

- Od 2024 roku 500 plus będzie świadczeniem 800 plus. Z naszych informacji wynika, że planowana jest coroczna waloryzacja tych środków - czytamy na łamach dziennika.

Według "SE" możliwości poszerzenia wprowadzonego w 2016 roku programu "Rodzina 500 plus" były od wielu tygodni analizowane w rządzie, głównie w resortach finansów i rodziny.

- Wstępnie zapadła decyzja o podwyżce, ale miała być ogłoszona w okolicach oficjalnego początku kampanii wyborczej, czyli przed wakacjami. Skąd więc to nagłe przyspieszenie? Rząd chciał m.in. przeciąć wizerunkowe problemy związane z rosyjską rakietą w lesie pod Bydgoszczą - piszą dziennikarze gazety.

800 plus uchwalone jeszcze w tej kadencji

- Jeszcze w tej kadencji zostanie uchwalona ustawa wprowadzająca od stycznia "800 plus" - zapowiedział w środę, 24 maja, Jarosław Kaczyński.

Kaczyński przekazał, że trwają też prace nad tym, aby ustawa wprowadzająca "800 plus" - jak powiedział - "w realistycznym terminie związanym z obecną sytuacją budżetową", tj. 1 stycznia 2024 roku, została uchwalona jeszcze w tej kadencji.

800 plus przyjęte do wyborów

Rozpoczynamy ścieżkę legislacyjną. Program 800 plus do okresu wyborów program zostanie przyjęty - powiedziała 1 czerwca, podczas konferencji minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

- Dzisiaj rozpoczynamy ścieżkę legislacyjną. Do okresu wyborów program zostanie przyjęty. Zasady programu staramy się zostawić takie, jak do tej pory - wyjaśniła dodając, że będzie to program powszechny, na każde dziecko do 18. roku życia.

Do kiedy złożyć wniosek o 800 plus?

Jak informuje rząd, 800 plus wypłacane będzie od 1 stycznia 2024 r. Aby jednak móc otrzymać świadczenie w pełnej wysokości, konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku w wyznaczonym terminie.

Co ważne - termin ten już wkrótce upłynie!

Prawo do świadczenia wychowawczego jest ustalane na roczny okres, trwający od 1 czerwca do 31 maja następnego roku kalendarzowego.    Od 1 lutego 2023 r. ZUS rozpoczął przyjmowanie wniosków o ustalanie prawa do świadczenia wychowawczego na nowy okres świadczeniowy 2023/2024 trwający od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r.

Aby otrzymywać świadczenie nieprzerwanie - również po styczniowej podwyżce - wniosek należy złożyć do 30 czerwca.

Przyjmowaniem wniosków o świadczenie wychowawcze, ich rozpatrywaniem oraz przyznawaniem i wypłatą tego świadczenia zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.Wnioski do ZUS można złożyć tylko drogą elektroniczną przez Internet, a wypłata przyznanego świadczenia odbywa się wyłącznie w formie bezgotówkowej, na wskazany we wniosku rachunek bankowy.

800 plus: prezydent podpisał nowelizację

Prezydent Andrzej Duda podpisał w poniedziałek (7 sierpnia) nowelizację ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Nowela podwyższa od 1 stycznia 2024 r. świadczenie 500 plus do 800 zł na dziecko.

Uroczyste podpisanie ustawy przez prezydenta odbyło się na pikniku rodzinnym w Tarczynie (woj. mazowieckie) w obecności premiera Mateusza Morawieckiego i minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg.

Zmiana wysokości świadczenia nastąpi z urzędu, bez konieczności składania dodatkowego wniosku.

Wypłatę pierwszego wyższego świadczenia wychowawczego przewidziano do 29 lutego 2024 r. z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.

Co dalej z 800 plus?

Nadchodząca zmiana partii rządzących krajem, wśród wielu Polaków budzi pytania o dalsze losy 800 Plus. Oliwy do ognia dodają wypowiedzi niektórych przedstawicieli demokratycznej opozycji. Wygląda jednak na to, że transfery socjalne nie ulegną likwidacji. Gwarantował to podczas swoich przedwyborczych wystąpień Donald Tusk, przewodniczący Platformy Obywatelskiej. Głos w tej sprawie zabrała również lewica.

- Lewica przez całą kampanie mówiła, że nie pozwolimy na cięcie wydatków socjalnych, więc muszą się znaleźć pieniądze na 800 plus, na utrzymanie dodatków emerytalnych - powiedziała jedna z liderek Lewicy, współprzewodnicząca Razem Magdalena Biejat, zapytana o wydatki z budżetu ewentualnego nowego rządu. - Ale musimy też realizować nasze obietnice, które składaliśmy nie tylko my, a więc co najmniej 20 procent podwyżki w budżetówce.

Kamila Wybrańczyk ostro o 500+
Listen on Spreaker.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE