zdjęcie poglądowe

i

Autor: mat. prasowe Noc fotografii na Piotrkowskiej

Fotografia

Chris Niedenthal i Grzegorz Przybork. 10 dni czerwcowego Fotofestiwalu!

Nadzieja będzie tematem 22. Fotofestiwalu, który odbędzie się w Łodzi w czerwcu. Zaplanowano m.in. wystawę fotografii Zbigniewa Libery, Chrisa Niedenthala, Volkera Hinza, twórczości Grzegorza Przyborka oraz szereg wydarzeń o działaniu, współpracy i wierze w moc zmian.

Zainspirowały nas słowa amerykańskiej pisarki i aktywistki Rebeki Solnit, że nadzieja domaga się działania; działanie nie jest możliwe bez nadziei. Zaprosiliśmy do współpracy artystów i artystki, którzy we współpracy z kuratorkami i kuratorami stworzyli siedem wystaw zbiorowych i indywidualnych. Większość z nich powstała specjalnie na tę edycję Fotofestiwalu. Prezentują różne formy oporu, wsparcia i współpracy w krajach Europy Wschodniej i Zachodniej, w Ameryce Południowej i na Bliskim Wschodzie

- zapowiedzieli Krzysztof Candrowicz i Marta Szymańska, odpowiedzialni za program Międzynarodowego Festiwalu Fotografii organizowanego w Łodzi od 2001 roku.

Fotofestiwal Łódź 2023 - kiedy odbędzie się 22. edycja imprezy?

Tegoroczna impreza poświęcona sztuce fotografii rozpocznie się 15 czerwca 2023 i potrwa 10 dni. Wystawy, które mają ukazać, że nawet w czasach największego mroku kryją się pozytywne scenariusze będzie można oglądać w pofabrycznych przestrzeniach na terenie całego miasta.

Fotografka Nadege Mazars przybliży historię amazońskich plemion rdzennych, które wypowiedziały wojnę koncernowi Coca-Cola. "Oro verde" duetu Florencia Grisanti i Tito Gonzalez opowie o tym, jak bunt zapoczątkowany przez Meksykanki doprowadził do usunięcia z miasta Cheran jednego z wielu groźnych karteli narkotykowych. Z kolei uznana artystka wizualna Ursula Biemann pokaże wynik swoich podróży i badań od Grenlandii po Amerykę Południową i zaproponuje nowy sposób mówienia o światowym kryzysie klimatycznym. Natomiast Pauline Hisbacqs w swoim projekcie przywoła historię Pokojowego Obozu Kobiecego Greenham Common, w którym protestujące kobiety wykorzystały śpiew, jako formę oporu wobec policji i znak sprzeciwu wobec koncepcji zimnowojennej dominacji świata przez Stany Zjednoczone.

Będą też wielkie nazwiska polskiej fotografii. M.in. będzie można zobaczyć wystawę retrospektywną Chrisa Niedenthala, fotoreportera aktywnego od końca lat 70.

dodała Szymańska.

 Fotofestwial 2023 Łódź: Zbigniew Libera i Grzegorz Przybork

Ważnym punktem programu będzie premiera stworzonych specjalnie na tę edycję Fotofestiwalu fotografii Zbigniewa Libery. "Wystawa w Galerii Wschodniej to powrót artysty do Łodzi – miasta, z którym jego twórczość związana jest od czasu uczestnictwa w Kulturze Zrzuty" – podkreślił kurator wystawy Daniel Muzyczuk.

Kolejna duża wystawa indywidualna przedstawi prace Grzegorza Przyborka, cenionego w Polsce i za granicą łódzkiego artysty. Będzie to przegląd twórczości autora, począwszy od pierwszych kroków stawianych w Łodzi oraz w Arles we Francji, po ostatnie – nigdzie niepokazywane prace. Wystawa retrospektywna "Cisza" zaprezentowana będzie w Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi – Ośrodku Propagandy Sztuki.

Z kolei na zdjęciach Volkera Hinza zaprezentowanych na wystawie "Area: Sztuka na parkiecie. Warhol, Basquiat i S-ka" goście Fotofestiwalu zobaczą gwiazdy światowej sceny artystycznej m.in. Warhola, Basquiata, Madonnę czy Grace Jones.

W Programie Otwartym będącym przekrojem najciekawszych zjawisk współczesnej fotografii zaplanowano sześć projektów wybranych przez jury spośród kilkuset zgłoszeń z całego świata. Podejmują one tematykę m.in.: realiów krajów Zatoki Perskiej, stosunku człowieka do wody w Sierra Leone czy życia i problemów przybrzeżnych społeczności Kolumbii.

Organizatorem Fotofestiwalu jest Fundacja Edukacji Wizualnej, a współorganizatorami: Łódzkie Centrum Wydarzeń, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fabryka Sztuki w Łodzi.

Targi FILM VIDEO FOTO. Już od 20 kwietnia w Łodzi!