Fotofestiwal

i

Autor: UMŁ

Wydarzenia w Łodzi

Kolejna edycja Fotofestiwalu w Łodzi. Co zaplanowano dla zwiedząjących?

2023-04-13 12:01

Już w czerwcu Łódź zamieni się w miasto fotografii. Wszystko z powodu Fotofestiwalu, podczas którego zobaczyć będzie można projekty przybliżające inspirujące postaci, odważnych artystów, silne społeczności i ich działania podjęte na przekór powszechnym, fatalistycznym narracjom o naszej rzeczywistości. Sprawdźcie szczegóły wydarzenia.

Fotofestiwal 2023 w Łodzi. Jest data!

Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Łodzi odbędzie się już po raz dwudziesty drugi! Zlokalizowany będzie w pofabrycznych przestrzeniach na terenie całego miasta, m.in. w centrum festiwalowym znajdującym się w Art_Inkubator, Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi czy OFF Piotrkowskiej.

Właśnie poznaliśmy datę tego wyjątkowego wydarzenia. Fotofestiwal odbędzie się już niedługo, dokładnie od 15 do 25 czerwca 2023 roku.

Fotofestiwal 2023 w Łodzi. Co czeka na zwiedzających?

W ramach programu głównego, zatytułowanego "Nadzieja", zobaczymy projekty przybliżające inspirujące postaci, odważnych artystów, silne społeczności i ich działania podjęte na przekór powszechnym, fatalistycznym narracjom o naszej rzeczywistości. Artystki i artyści zaprezentują różne formy oporu, wsparcia i współpracy w krajach Europy Wschodniej i Zachodniej, w Ameryce Południowej i na Bliskim Wschodzie.

Na jednej z wystaw fotografka Nadège Mazars przybliży historię amazońskich plemion rdzennych, które wypowiedziały wojnę koncernowi Coca-Coli. "Oro verde" duetu Florencia Grisanti i Tito Gonzalez opowie natomiast o buncie zapoczątkowanym przez Meksykanki, w wyniku którego z miasta Cherán wydalono jeden z wielu niebezpiecznych karteli narkotykowych.

Artystka wizualna Ursula Biemann pokaże wynik swoich podróży i badań od Grenlandii po Amerykę Południową i zaproponuje nowy sposób mówienia o światowym kryzysie klimatycznym, a Ugo Woatzi  zaprosi do wspólnego celebrowania szerokiego wachlarza rozmaitych oblicz męskości.

Poza tym, Pauline Hisbacqs w swoim projekcie przywoła historię Pokojowego Obozu Kobiecego Greenham Common, w którym protestujące kobiety wykorzystały śpiew jako formę oporu wobec policji i znak sprzeciwu wobec koncepcji zimnowojennej dominacji świata przez Stany Zjednoczone.

Ukrainie zabraknie amunicji w wojnie z Rosją? Komandor Maksymilian Dura analizuje [RAPORT ZŁOTOROWICZA]

W programie znajdą się również wystawy niezwiązanych z tematem głównym: m.in. „AREA: SZTUKA NA PARKIECIE. Warhol, Basquiat i S-ka”. To wielkoformatowe, dynamiczne i odważne kadry Volkera Hinza przybliżą historię klubu nocnego, którego blask rozświetlił w latach osiemdziesiątych ulice nowojorskiego Dolnego Manhattanu. Na zdjęciach zobaczymy gwiazdy światowej sceny artystycznej jak chociażby Madonna, Warhol czy Basquiat.

Festiwal Czekolady i Kawy w Łodzi