Cena karpia 2022. Ile zapłacimy za kilogram świeżej ryby? Karp na święta będzie wart fortunę!

2022-12-24 9:23
Polski Karp
Autor: Gospodarstwo Rybackie Topornica

Już w ubiegłym roku mogliśmy odczuć podwyżkę jeśli chodzi o cenę karpia, który jest nieodłącznym elementem świąt Bożego Narodzenia. Najnowsze prognozy są jeszcze bardziej niepokojące. W 2022 roku za świeżego karpia zapłacimy nawet 30 procent więcej niż przed rokiem.

Cena karpia 2022. Święta Bożego Narodzenia coraz droższe

Inflacja w Polsce jest coraz wyższa, co oczywiście wpłynie również na to, ile w tym roku Polacy wydadzą na świąteczne zakupy, w tym karpia. Kiedyś kupowało się go jeszcze żywego i samemu zabijano w domu. Wiele osób ma wciąż przed oczami obrazek ryby pływającej w wannie. Teraz od tego się już raczej odchodzi, chociaż karp to wciąż produktem niemal obowiązkowym. Ale również coraz droższym.

Ile zapłacimy za kilogram karpia w 2022 roku?

W tym roku karp będzie prawdziwym produktem luksusowym. Już teraz za kilogram świeżej ryby płacimy średnio 25 złotych. Natomiast przed świętami będzie jeszcze gorzej, bo koszt może wzrosnąć do ponad 30 procent więcej niż w ubiegłym roku. Oznacza to, że w gospodarstwach hodowlanych ryba ta może kosztować nawet 30 złotych za kilogram.  A trzeba pamiętać, że w sklepach i supermarketach zapłacimy kilka złotych więcej. Dla porównania, w 2021 roku płaciliśmy około 18-20 złotych. 

Co wpływa na tak wysoką cenę karpia?

Niewątpliwie wpływ na taki koszt karpia mają ceny zboża, którym karmi się ryby. Chociażby w zeszłym roku za tonę kukurydzy hodowcy płacili 700 zł, teraz niemal dwa razy tyle. Poza tym, na cenę karpia wpływa też drożejąca energia elektryczna i wysokie ceny paliwa. 

Zainteresowanie Łodzią wzrasta. Zobacz, co wzbudziło największe zainteresowanie wśród turystów

Święta BEZ NERWÓW? To możliwe!

Posłuchaj, co radzi Krystyna Mirek, autorka książki "Uwierz w szczęście"!

Listen to "Świąteczne przyjemności" on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE