Będą kontrole trzeźwości w Biedronce. Niektórzy pracownicy będą poddawani narkotestom

i

Autor: pexels.com

Praca

Będą kontrole trzeźwości w Biedronce. Niektórzy pracownicy będą poddawani narkotestom

2023-06-21 15:41

Pracownicy Biedronki będą poddawani kontrolom trzeźwości, a także testom na obecność w organizmie środków odurzających - informują wiadomoscihandlowe.pl. Sprawdź, którzy pracownicy sieci będą kontrolowani.

Kontrole trzeźwości w Biedronce

O wprowadzeniu kontroli trzeźwości oraz testów na obecność środków odurzających w sieci Biedronka pisze portal wiadomoscihandlowe.pl. Z informacji portalu wynika, że kontrolę obejmą pięć grup pracowników. Będą to: 

  • pracownicy sklepów i jednostek MFC oraz inni pracownicy JMP, gdy przebywają na ich terenie;
  • pracownicy biur;
  • kadra menedżerska;
  • pracownicy centrów dystrybucyjnych i fabryki zup oraz inni pracownicy JMP, gdy przebywają na ich terenie;
  • pracownicy użytkujący samochody służbowe oraz własne dla celów służbowych.

Firma Jeronimo Martins Polska, czyli właściciel sieci Biedronka zapewnia, że kontrole nie będą w żaden sposób naruszać godności pracowników, a także, że będą przeprowadzane zgodnie z regulaminem oraz przepisami Kodeksu pracy.

Jak będą przeprowadzane kontrole trzeźwości w Biedronce?  

Kontrole mają być przeprowadzane przy użyciu analizatora wydechu niewyposażonego w cyfrową prezentację wyniku pomiaru, bez użycia ustnika. Jeśli test wyjdzie pozytywnie, pracownik będzie poddawany kolejnemu badaniu przy użyciu analizatora z ustnikiem. Jeśli kolejny test wyjdzie pozytywnie, pracodawca przeprowadzi ponową kontrolę po 15 minutach lub wykonana spektrometrię w podczerwieni w przypadku wyrażanie takiej prośby przez pracownika. 

Z kolei testy na obecność środków odurzających działających podobnie do alkoholu będą przeprowadzenie tylko raz. Wyjątkiem od tej reguły jest nieprawidłowe przeprowadzenie testu. Wówczas pracownik będzie badany ponownie. 

Co grozi pracownikowi, jeśli test wyjdzie pozytywnie? 

Jak informują Wiadomości Handlowe, naruszenia zasady trzeźwości w miejscu pracy będzie skutkować nałożeniem na pracownika kary porządkowej, rozwiązaniem umowy o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia lub rozwiązaniem umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.

Kontrole trzeźwości w miejscu pracy

Przypomnijmy, że od 21 lutego zaczęły w Polsce obowiązywać przepisy, które umożliwiają pracodawcom prowadzenie kontroli pracowników na obecność w ich organizmach alkoholu lub środków działających podobnie do alkoholu.

 Zgodnie z nowym prawem pracodawca może wprowadzić kontrolę trzeźwości pracowników, jeżeli będzie to niezbędne do zapewnienia ochrony życia i zdrowia lub ochrony mienia. W przepisach zastrzeżono, że kontrola trzeźwości nie może naruszać godności oraz innych dóbr osobistych pracownika i obejmuje badanie przy użyciu metod niewymagających badania laboratoryjnego, za pomocą urządzenia posiadającego ważny dokument potwierdzający jego kalibrację lub wzorcowanie.

Wprowadzenie kontroli trzeźwości, czas i częstotliwość jej przeprowadzania oraz rodzaj urządzenia wykorzystywanego do kontroli, należy ustalić w układzie zbiorowym pracy, w regulaminie pracy albo w obwieszczeniu, jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest obowiązany do ustalenia regulaminu pracy.

O wprowadzeniu kontroli trzeźwości pracodawca powinien poinformować pracowników nie później niż 2 tygodnie przed rozpoczęciem jej przeprowadzania.

Pracodawca nie dopuszcza pracownika do pracy, jeżeli kontrola trzeźwości wykaże obecność alkoholu w jego organizmie wskazującą na stan po użyciu alkoholu albo stan nietrzeźwości albo zachodzi uzasadnione podejrzenie, że pracownik stawił się do pracy w stanie po użyciu alkoholu albo w stanie nietrzeźwości lub spożywał alkohol w czasie pracy.

Na żądanie pracodawcy lub pracownika niedopuszczonego do pracy, badanie stanu trzeźwości może przeprowadzić uprawniony organ powołany do ochrony porządku publicznego. Organ ten przeprowadza badanie przy użyciu metod niewymagających badania laboratoryjnego albo zleca przeprowadzenie badania krwi.

W przypadku, gdy wynik badania nie wskazuje na stan po użyciu alkoholu albo stan nietrzeźwości pracownika, okres niedopuszczenia pracownika do pracy jest okresem usprawiedliwionej nieobecności w pracy, za który pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.

Analogiczne regulacje wprowadzono w przypadku kontroli pracowników na obecność środków działających podobnie do alkoholu.

W rozporządzeniu ministra właściwego do spraw zdrowia w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw wewnętrznych oraz ministrem właściwym do spraw pracy zostaną określone warunki i metody przeprowadzania badań, sposób ich dokumentowania oraz wykaz środków działających podobnie do alkoholu.

Rozprawa aktora Jerzego S., ktory zostal oskarżony o jazde w stanie nietrzeźwości