Alkomat w kabinie motorniczego? Takie rozwiązanie rozważa MPK Łódź

2022-05-13 11:02
Alkomat
Autor: PIOTR JEDZURA/REPORTER

Jeśli będziemy mogli zamontować te urządzenia w naszych tramwajach, to będziemy chcieli je przetestować w 10-ciu pojazdach - słyszymy w łódzkim MPK

Łódzkie MPK rozważa zamontowanie blokad alkoholowych w tramwajach. Urządzenia te to de facto alkomaty na stałe zamontowane w kabinach motorniczych. Na razie przewoźnik sprawdza czy da się je zamontować w łódzkich tramwajach.

Jeśli się okaże, że jest taka możliwość, to będziemy chcieli je przetestować. Na początek próby odbędą się w 10-ciu tramwajach. Jak działają te blokady alkoholowe? Motorniczy wsiada do pojazdu, dmucha w to urządzenie, które sprawdza czy kierujący pojazdem jest pod wpływem alkoholu - mówi Piotr Wasiak, rzecznik prasowy MPK Łódź.

Takie rozwiązanie ma poprawić bezpieczeństwo pasażerów.

Jeśli się okaże, że motorniczy jest pod wpływem alkoholu, wówczas w Nadzorze Ruchu pojawi się sygnał alarmowy, a jego pracownicy wstrzymają ten tramwaj i zawiadomią odpowiednie służby - dodaje Piotr Wasiak.

Obecnie motorniczowie są badani alkomatem, kiedy przychodzą do zajezdni i tam rozpoczynają kursowanie. Nowe rozwiązanie ma umożliwić sprawdzanie trzeźwości, jeśli kierowcy tramwajów zmieniają się "na trasie".

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE