Alkomat

i

Autor: PIOTR JEDZURA/REPORTER

Alkomat w kabinie motorniczego? Takie rozwiązanie rozważa MPK Łódź

2022-05-13 11:02

Jeśli będziemy mogli zamontować te urządzenia w naszych tramwajach, to będziemy chcieli je przetestować w 10-ciu pojazdach - słyszymy w łódzkim MPK

Łódzkie MPK rozważa zamontowanie blokad alkoholowych w tramwajach. Urządzenia te to de facto alkomaty na stałe zamontowane w kabinach motorniczych. Na razie przewoźnik sprawdza czy da się je zamontować w łódzkich tramwajach.

Jeśli się okaże, że jest taka możliwość, to będziemy chcieli je przetestować. Na początek próby odbędą się w 10-ciu tramwajach. Jak działają te blokady alkoholowe? Motorniczy wsiada do pojazdu, dmucha w to urządzenie, które sprawdza czy kierujący pojazdem jest pod wpływem alkoholu - mówi Piotr Wasiak, rzecznik prasowy MPK Łódź.

Takie rozwiązanie ma poprawić bezpieczeństwo pasażerów.

Jeśli się okaże, że motorniczy jest pod wpływem alkoholu, wówczas w Nadzorze Ruchu pojawi się sygnał alarmowy, a jego pracownicy wstrzymają ten tramwaj i zawiadomią odpowiednie służby - dodaje Piotr Wasiak.

Obecnie motorniczowie są badani alkomatem, kiedy przychodzą do zajezdni i tam rozpoczynają kursowanie. Nowe rozwiązanie ma umożliwić sprawdzanie trzeźwości, jeśli kierowcy tramwajów zmieniają się "na trasie".