Łódzki Aeroklub kończy działalność po prawie 100 latach. Pas trawiasty lotniska zostanie zamknięty

i

Autor: pixabay

Lotnictwo

Aeroklub Łódzki kończy działalność po prawie 100 latach. Pas trawiasty lotniska Łódź-Lublinek zostanie zamknięty

2023-08-15 12:12

Za dwa lata obchodziliby stulecie, a dzisiaj praktycznie kończą działalność. 15 sierpnia odbędzie się ostatni lot z pasa trawiastego lotniska Łódź-Lublinek. Droga startowa zostanie zamknięta, a Aeroklub Łódzki będzie musiał szukać nowego miejsca.

Łódzki Aeroklub kończy działalność

- Obecny właściciel lotniska, czyli Port Lotniczy Łódź-Lublinek sukcesywnie od kilku lat ogranicza działalność aeroklubu. 15 sierpnia zostanie zamknięty pas trawiasty, który właśnie dla szybowców oznacza być albo nie być - mówi Bartłomiej Neroj, pilot Aeroklubu Łódzkiego. 

To oznacza praktycznie koniec działalności aeroklubu, który funkcjonował na Lublinku od prawie 100 lat. Prezes Portu Lotniczego w Łodzi podkreśla, że zamknięcie pasa trawiastego nie jest wyrazem złej woli. 

- Jest to wynikiem obowiązującego nas prawa. Mieliśmy wskazane nieprawidłowości, które mieliśmy do określonej daty zlikwidować. To wynikało z konieczności wdrożenia, tak jak pisał Urząd Lotnictwa Cywilnego, od 31 grudnia 2023 roku na obszarze całego kraju nowego układu wysokościowego - mówi Anna Midera.

Łódzki Aeroklub był właścicielem terenu lotniska na Lublinku do 1999 roku. Wtedy na mocy umowy przekazał teren miastu w zamian za możliwość kontynuowania działalności na tym obszarze.

Teraz aeroklub będzie musiał poszukać nowego domu dla swoich szybowców.

- Korzystając więc z okazji, proszę wszystkich, którzy mogą nas przygarnąć, mają w swoich zasobach łąkę o wymiarach podobnych do wymiarów tego pasa trawiastego, czyli około 1 km długą i około 200 m szeroką, o kontakt z biurem Aeroklubu Łódzkiego - informuje przewodniczący Sekcji Szybowcowej na stronie internetowej klubu. 

Tam zobaczysz najpiękniejsze zachody słońca

Łódzki nauczyciel przebiegnie 600 kilometrów po Orientarium