In vitro dla Łodzi

i

Autor: mat.UMŁ

250 dzieci i kolejne w drodze. Łódź chce kontynuować miejski program in vitro.

2020-11-12 21:47

Przez ostatnie cztery lata miasto przeznaczało na dofinansowanie zabiegów ok. milion złotych rocznie. I tak ma zostać na pięć następnych lat.

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska podkreśla, że radość z narodzin dziecka jest nie do przecenienia i miasto bardzo dobrze wydało pieniądze na dofinansowanie programu. - 4 lata temu cieszyliśmy się z narodzin Hani, pierwszego dziecka z łódzkiego programu in vitro. Taką samą radość dawała wieść, że na świat przyszło każde z 250 kolejnych maluchów. Jako matka wiem, że nie ma większego szczęścia niż własne, upragnione dziecko. Dlatego nie wyobrażałam sobie, by podjąć inną decyzję, niż ta, że łódzki program in vitro będziemy kontynuować przez następne 5 lat. Program jest już gotowy, z pozytywną opinią specjalistycznej Agencji Oceny Technologii Medycznej. Gdy tylko zostanie przyjęty przez łódzkich radnych - ogłaszamy konkurs i wybieramy kliniki, które będą pomagać naszym łódzkim parom. My jesteśmy gotowi. Chcemy ruszać już w styczniu, by dać radość kolejnym rodzicom. I pamiętajmy, 250 narodzonych dzieci - w tym 14 par bliźniąt oraz prawie 350 ciąż - to nie statystyki, to te dziesiątki szczęśliwych rodzin - mówi Hanna Zdanowska

Każda para mogła podjąć trzy próby, miasto dopłacało do każdej procedury maksymalnie 5 tys zł. Łódzki program okazał się bardzo skuteczny mówi wiceprezydent i współinicjator Programu In Vitro dla Łodzi Adam Wieczorek. - Na sesji Rady Miejskiej będzie okazja, by podsumować nasz miejski program i porównać go z programem krajowym. Z raportu Najwyższej Izby Kontroli wynika, że do tej pory z tego ogólnopolskiego programu są 294 ciąże. Jak na skale krajową wynik dość mizerny. Cieszę się, że kontynuowaliśmy nasz miejski program, a z doświadczeń Łodzi korzystają inne miasta. Przekazaliśmy bezpłatnie licencję na m.in do Sosnowca, Szczecinka,                            Powiatu Pabianickiego, Błaszek, Gniezna, Zgierza i Głogowa - mówi wiceprezydent Wieczorek.

Do programu może przystąpić para, która w dniu kwalifikacji do niego mieszkała w Łodzi i rozliczała się z podatku dochodowego w Łodzi. Para pozostaje w związku małżeńskim lub partnerskim. Kobieta ma od 20 do 40 lat (warunkowo do 42 roku życia).Szybkiej kwalifikacji podlegają pary ze schorzeniem nowotworowym w celu zachowania płodności (dla Pań w wieku od 18 do 38 roku życia).

Program In Vitro dla Łodzi na lata 2021-2025 mają zaakceptować radni na sesji 18 listopada.