23-tonowy kawałek chińskiej rakiety spadnie jutro na Ziemię. Jest wielkości bloku mieszkalnego

2022-11-04 11:43
23-tonowy kawałek chińskiej rakiety spadnie jutro na Ziemię
Autor: pixabay/Twitter print screen

W poniedziałek z kosmodromu w Chinach wystartowała rakieta wynosząca na orbitę okołoziemską moduł badawczy Mengtian. Teraz ogromny, 23-tonowy fragment rakiety ma spaść na Ziemię w sposób niekontrolowany. Stanie się to w sobotę, 5 listopada.

Z kosmodromu Wenchang w południowych Chinach w poniedziałek wystartowała rakieta wynosząca na orbitę okołoziemską moduł badawczy Mengtian – trzecią, ostatnią część powstającej chińskiej stacji kosmicznej Tiangong.

Wyniesiony w poniedziałek moduł Mengtian jest ostatnim z trzech elementów stacji Tiangong („niebiański pałac”), która ma zacząć pracę przed końcem 2022 roku. Na stacji przebywa troje tajkonautów: Chen Dong, Liu Yang i Cai Xuzhe, którzy będą nadzorować ostatnie przygotowania do jej uruchomienia.

W module Mengtian i pierwszym module badawczym Wentian („pytania do niebios”), który znalazł się na orbicie w lipcu, mają się odbywać eksperymenty z różnych dziedzin nauki, w tym dotyczące biotechnologii, medycyny, promieniowania gamma, mikrograwitacji czy materiałów kosmicznych.

Jak informowały chińskie media, w czwartek astronauci weszli do nowo wystrzelonego modułu Mengtian.

Zakończenie montażu stacji kosmicznej Tiangong to z pewnością powód do radości dla chińskiego przemysłu kosmicznego. Problem w tym, że ogromny fragment wystrzelonej rakiety ma w sobotę spaść na Ziemię w sposób niekontrolowany. 

- Chiny w poniedziałek wystrzeliły kolejną potężną rakietę, która była potrzebna do wyniesienia części stacji kosmicznej Tiangong. Po raz kolejny 23-tonowy korpus rakiety spadnie z powrotem na Ziemię w sposób niekontrolowany, rozrzucając duże, ciężkie kawałki gruzu - informuje New York Times. 

Jak wynika z relacji mediów na całym świecie, nikt nie jest w stanie przewidzieć, gdzie wyląduje 23-tonowy fragment rakiety. Jak przewiduje The Aerospace Corporation, może to mieć miejsce w obrębie jednego z pokazanych poniżej torów naziemnych. 

Serce WOŚP stanęło w Łodzi
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE