177-letni dworzec w Rokicinach odzyska dawny blask

i

Autor: PKP

177-letni dworzec w Rokicinach odzyska dawny blask. Remont będzie kosztował 12 mln zł

2023-03-19 14:28

177-letni dworzec kolejowy w Rokicinach (woj. łódzkie) – jeden z najstarszych w Polsce - już niedługo przejdzie kompleksową przebudowę. Modernizacja obejmie zarówno zabytkową elewację, jak i wnętrze budynku. Nie do poznania zmieni się też najbliższe otoczenie dworca. Prace mają zakończyć się w drugiej połowie 2024 roku.

Dworzec kolejowy w Rokicinach to jeden z najstarszych dworców w Polsce. Wzniesiony w 1846 roku w stylu klasycystycznym był jednym z dworców dawnej Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. Zabytkowy budynek już wkrótce odzyska swój dawny blask. Kompleksowa przebudowa dworca obejmie m.in. rewitalizację elewacji, która odzyska swój historyczny wygląd i beżowy kolor. Odtworzone zostaną też detale architektoniczne, w tym secesyjne elementy mocowania lamp oraz repery (niewielkie znaki geodezyjne w formie tabliczek), a przed wejściem głównym przywrócone zostaną stylizowane na historyczne zegary. Dworzec zyska również nową iluminację nocną podświetlającą jego bryłę oraz napisy przestrzenne z nazwą dworca i napisem dworzec kolejowy.

Odnowione zostanie także wnętrze budynku. Ściany holu zostaną częściowo wykończone imitującą drewno płytą, a powyżej niej zostaną pomalowane na biało. Szara posadzka na obrzeżach wykończona zostanie płytkami przypominającymi wyglądem i fakturą drewno. Hol będzie wyposażony w ławki, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz gabloty informacyjne. Pojawią się też biletomaty oraz automaty z przekąskami. We wnętrzach dworca zachowane zostaną oryginalne piece kaflowe oraz zdobione drzwiczki rewizyjne.

- Przebudowa dworca Rokiciny to kolejna inwestycja, którą rozpoczynamy w województwie łódzkim - podkreśla Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A. - Dzięki niej przywrócimy świetności dworcowi, który pochodzi z 1846 roku, czyli ma aż 177 lat. Odtworzenie historycznych detali to nie wszystko. Przestrzeń obsługi podróżnych będzie bezpieczna, komfortowa oraz dostępna dla wszystkich podróżnych, w tym osób z niepełnosprawnościami.

Na dworcu wprowadzonych zostanie szereg usprawnień, dzięki którym budynek będzie przyjazny dla osób niepełnosprawnych. Pojawią się m.in. ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących, oznaczenia w alfabecie Braille’a, kontrastowa kolorystyka wnętrz oraz specjalnie przystosowane toalety. Ponadto chodniki w pobliżu dworca będą wyprofilowane w ten sposób, żeby umożliwić swobodny dostęp do budynku.

177-letni dworzec w Rokicinach odzyska dawny blask

i

Autor: PKP 177-letni dworzec w Rokicinach odzyska dawny blask

Budynek dworca zyska nowoczesne systemy bezpieczeństwa (monitoring, kontrola dostępu, sygnalizacja włamania i napadu, przeciwpożarowe) oraz rozwiązania techniczne, które sprawią, że stanie się on bardziej ekologiczny. Remont obejmie też najbliższe otoczenie dworca. Pojawią się nowe chodniki i nawierzchnia oraz stojaki dla rowerów. Zaplanowano też uporządkowanie zieleni i nowe nasadzenia.

Przebudowa dworca w Rokicinach będzie kosztowało 12,13 mln zł, a planowany termin otwarcia dworca dla podróżnych to druga połowa 2024 roku.

- Mam nadzieję, że zmodernizowany historyczny budynek dworca stanie się wizytówką miejscowości oraz ważnym miejscem dla lokalnej społeczności - mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

IX Dadajowy Bieg Morsa. Rukławki plaża Słoneczny Brzeg koło Biskupca
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE