Można dostać 12 tys. zł na dziecko. Nie ma kryterium dochodowego. Wystarczy wniosek

i

Autor: pixabay

Dodatki socjalne

12 tys. zł na dziecko bez kryterium dochodowego. Wystarczy wniosek

2024-03-19 15:48

1000 złotych miesięcznie przez rok lub 500 złotych co miesiąc przez dwa lata. Rodzice, poza świadczeniem 800 plus, mogą otrzymywać dodatkowe pieniądze na dziecko w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. W tym przypadku nie ma kryterium dochodowego. Wystarczy złożyć wniosek.

Można dostać 12 tys. zł na dziecko

Rodzinny kapitał opiekuńczy to świadczenie, które weszło w życie 1 stycznia 2022 roku. To pieniądze skierowane do rodziców, którzy mają dwoje lub więcej dzieci. Mogą oni liczyć na 12 tys. złotych dodatkowego wsparcia finansowego na drugie i każde kolejne dziecko. Pieniądze są wypłacane na dziecko w wieku od 12. do 35. miesiąca życia. Rodzice mogą wybrać, czy chcą otrzymywać po 1000 zł miesięcznie przez rok, czy po 500 zł przez dwa lata.

W tym przypadku nie ma żadnego kryterium dochodowego, wystarczy złożyć wniosek w odpowiednim czasie. Wnioski można składać po ukończeniu przez dziecko 9. miesiąca życia.  ZUS ma 2 miesiące na rozpatrzenie wniosku, a świadczenie jest wypłacane od momentu, kiedy dziecko kończy roczek. Dokumenty najlepiej złożyć przed ukończeniem przez dziecko 13. miesiąca życia, ponieważ po przekroczeniu tego terminu, świadczenie zostanie pomniejszone o 500 złotych za każdy miesiąc zwłoki. 

Co istotne, wnioski składa się tylko drogą elektroniczną – przez Empatia Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, PUE ZUS lub bankowość elektroniczną. Przyznane pieniądze są wypłacane rodzicom bezpośrednio na konto bankowe.

Nie popełnij błędu we wniosku

Każdy wniosek o RKO wymaga indywidualnego sprawdzenia w odpowiednich rejestrach. ZUS zwraca uwagę, że w niektórych wnioskach występują błędy, co wpływa na czas rozpatrzenia elektronicznego dokumentu. Najczęściej zdarzają się sytuacje, że rodzice lub opiekunowie złożyli po kilka wniosków na to samo dziecko, często ze sprzecznymi danymi. W niektórych wnioskach występują również błędy w numerze PESEL dziecka.

Jeśli w sprawie jest konieczność przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego z klientem, pracownicy ZUS będą się z nim kontaktować.

Nowe atrakcje dla dzieci w Parku na Zdrowiu

Zwolnienie lekarskie na dziecko - komu przysługuje i w jakim wymiarze