W Lesznie powstanie Ośrodek Radioterapii Wielkopolskiego Centrum Onkologii

i

Autor: hak na zdj. od lewej: J. Malicki, M. Woźniak i K. Albiński

Zdrowie

W Lesznie powstanie Ośrodek Radioterapii Wielkopolskiego Centrum Onkologii

2024-03-27 12:57

Dziś (27 marca) w Wojewódzkim Szpitalu Wielospecjalistycznym im. dr. Jana Jonstona podpisano list intencyjny w sprawie budowy. Ośrodek ma powstać w jego możliwie najbliższym sąsiedztwie.

Wygoda dla pacjentów i bliskich

To będzie kolejny po Kaliszu i Pile taki ośrodek w województwie. List intencyjny w sprawie budowy ośrodka w Lesznie podpisali Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Krzysztof Albiński, dyrektor szpitala w Lesznie oraz prof. dr hab. Julian Malicki, dyrektor Wielkopolskiego Centrum Onkologii.

- To realizacja strategii, która przyjęliśmy już spory czas temu. Wysunięcia (nazwijmy to tak trochę po wojskowemu) poza Wielkopolskie Centrum Onkologii na ul. Garbary w Poznaniu opieki onkologicznej w przestrzeń województwa. Świadomość tego, że dojazd do Centrum w Poznaniu może być bardzo uciążliwy dla wielu pacjentów. Nie wszyscy pacjenci muszą korzystać z opieki szpitalnej, tej łóżkowej, część może korzystać z tej pomocy w sposób ambulatoryjny. Więc tu odległość od tego miejsca, gdzie można być zaopatrzonym w konkretną usługę medyczną jest istotny i zdajemy sobie sprawę, że ta bliskość miejsca zamieszkania z jednej strony ułatwia dostęp, z drugiej zmniejsza uciążliwość - mówił o powodach budowy ośrodka w Lesznie marszałek Marek Woźniak.

Kolejne etapy po podpisaniu listu to znalezienie lokalizacji dla ośrodka, w możliwie najbliższej okolicy szpitala, przygotowanie dokumentacji pod budowę i wypracowanie zasad współpracy ośrodka ze szpitalem w Lesznie.

- To zadanie na kolejną perspektywę kolejnych pięciu lat - mówił M. Woźniak.

Nowy ośrodek wypełni "białą plamę" na mapie sieci placówek onkologicznych w tej części Wielkopolski.

- W Wielkopolsce rocznie ok. 15-16 tys. osób zapada na nowotwory. 50 proc. będzie wymagało w trakcie całego leczenia radioterapii, a to oznacza ok. 8-8,5 tys. chorych rocznie. Większość tych świadczeń była kiedyś skupiona w Poznaniu. Dzisiaj one są już wykonywane w Kaliszu i Pile. Przychodzi czas na kolejny region. To niezwykle cieszy, bo musimy pamiętać, że to nie tylko Leszno,a le powiaty południowej Wielkopolski, gdzie część tych pacjentów "uciekała"nam do Wrocławia. Cieszę się, bo to pozwoli nam nie tylko na rozbudowę nie tylko nowego rodzaju świadczeń. Radioterapia jest taką dziedziną, która przyciąga wysokie technologie, jest szansa do rozwoju kształcenia, do rozwoju nowych specjalizacji w tym regionie. Także to nie tylko postęp medyczny, ale również technologiczny i edukacyjny - mówił prof. dr hab. Julian Malicki.

Wagę tej inwestycji z punktu widzenia pacjenta podkreślał Krzysztof Albiński, dyrektor szpitala w Lesznie.

 - Jako szpital w Lesznie chcemy i staramy się zadbać o to, żeby pacjent - szczególnie pacjent onkologiczny, ale nie tylko, bo działania na niwie kardiologii w podobny sposób - otrzymał jak najbardziej kompleksowa pomoc. Dzisiejsza inicjatywa, która naprawdę z ogromną nadzieją witamy, będzie z korzyścią dla pacjenta działała ku dobru pacjenta - mówi dyrektor szpitala w Lesznie.

Szacuje się, że z leczenia w ośrodku w Lesznie będzie docelowo korzystać ok. 1000 pacjentów rocznie.

Tak żyją żony i kobiety polskich piłkarzy. Jest luksusowo! Oto Polskie WAGs

Czy wiesz wszystko o Wielkanocy? Piąte pytanie cię zaskoczy!

Pytanie 1 z 10
Jak nazywa się 40-dniowy okres przygotowań do Wielkanocy?