Sokoły

i

Autor: Polski Związek Łowiecki

Trzy małe sokoły zamieszkały na dachu Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Rydzynie [FILM]

2022-07-22 15:17

Przywieźli je myśliwi z Polskiego Związku Łowieckiego, w ramach programu reintrodukcji sokoła wędrownego.

Sokoły wędrowne były w Polsce gatunkiem prawie wymarłym. Dzięki działaniom Polskiego Związku Łowieckiego, gatunek ten udało się uratować. W ramach programu reintrodukcji, 3 małe ptaki rozpoczęły dzisiaj (22.07) swoje nowe życie na dachu SOWS w Rydzynie.

To ważne wydarzenie dla nas myśliwych, dla Polskiego Związku Łowieckiego i dla wszystkich Polaków. Zasiedlanie i oddawanie przyrodzie tego, co jej należne, a tak patrzę na reintrodukcję sokoła wędrownego, jest jedną z naszych statutowych działalności, które myśliwi prowadza od lat. Ale to nie tylko myśliwi będą szczęśliwi z faktu pojawienia się w Rydzynie sokołów. Ucieszy się każdy, kto lubi spotkania z naturą - mówi Paweł Lisak, Łowczy Krajowy.

Małe sokoły wędrowne przyjechały do Leszna w trzech kartonach. Zanim trafiły do swojego nowego domku na dachu, zostały zaoobrączkowane.

Przywieźliśmy sokole dzieci, które przejdą tutaj okres aklimatyzacji. Przez 10 dni będą siedzieć w budce. Potem ją otworzymy, żeby mogły nauczyć się latać i samodzielnie polować. Po około miesiącu rozpoczną nowe samodzielne życie - mówi Henryk Mąka ze Stacji Badawczej Polskiego Związku Łowieckiego.

To nie ostatnia w naszym regionie akcja Polskiego Związku Łowieckiego.

Kolejne planujemy jesienią, też będą zawiązane z ptakami - dodaje Anna Wygocka, Łowczy Okręgowy w Lesznie.