Tego na elewacji w Lesznie jeszcze nie ma

i

Autor: hak, Radio Eska

Takiej elewacji w Lesznie jeszcze nie ma [AUDIO/FOTO/VIDEO]

2021-08-27 15:41

Niedaleko Ratusza w Lesznie, na nienazwanej jeszcze uliczne w bok od Wolności powstaje nietypowa kompozycja, inspirowana uliczką w Barcelonie. Mozaika muralowa z ceramicznych śmieci. To jeden z elementów tegorocznego festiwalu LUFA.

Ta nietypowa kompozycja powstaje z ceramicznych odpadów.

POSŁUCHAJ Tadeusz Kluczyński o powstawaniu pierwszej mozaiki muralowej w Lesznie
W Lesznie powstaje mozaika muralowa

Idea - tzw. drugie życie materiałów. Ja już byłem po wysypiskach śmieci, hurtowniach. My to robimy po prostu ze śmieci. Ale i śmieci mogą być piękne w przyszłości - mówi z uśmiechem sztukator Tadeusz Kluczyński, który podjął się tej misternej pracy.

Pan Tadeusz mówi w licznie mnogiej, bo nie robi tego sam. W przygotowaniu muralu pomagają Ann Goovaerts-Napiecek prowadząca własną pracownię ceramiki i Daria Dudkiewicz-Goławska, balonowa mistrzyni Polski i świata.

Na ścianie nie zabraknie symboli Leszna.

Mozaika będzie zawierała trochę takich znaczących symboli leszczyńskich jak baloniarstwo, szybowiec... Może coś jeszcze się urodzi, ponieważ ścianę do dyspozycji mamy długą - mówi sztukator.

Kompozycja będzie nie tylko długa, ale i wysoka.

Do pierwszego gzymsu mamy zgodę konserwatorską. Ok. 5 m wysokości. Tak właśnie zagospodarowujemy tę szarą przestrzeń - mówi T. Kluczyński.

Na całość jednak trochę poczekamy - do kolejnej LUFY.

Mamy taki plan szeroki, o ile to nie jest tajemnicą i kogoś znowu nie zdenerwuję, żeby i przeciwną ścianę podobnie zrobić, nawet posadzkę ulicy - dodaje Tadeusz Kluczyński.