MPEC w Lesznie wybuduje blok kogeneracji na biomasę za blisko 100 mln złotych!

i

Autor: hak

MPEC Leszno

MPEC w Lesznie wybuduje blok kogeneracji na biomasę za blisko 100 mln złotych!

2023-11-29 10:49

Inwestycja w odnawialne źródła energii szacowana jest na ponad 94 mln złotych. Blisko połowę kosztów budowy pokryje dotacja, resztę pożyczka. To będzie najdroższa inwestycja w historii miasta.

Potężna inwestycja

Energia cieplna wytwarzana przez leszczyński MPEC pochodzi z węgla i gazu. Dzięki tej inwestycji do jej produkcji używana będzie też biomasa. Szacuje się, że spowoduje to ograniczenie zużycia węgla i emisji CO2 o blisko połowę.

- Po uruchomieniu nowego układu kogeneracyjnego opalanego biomasą (zrębki leśne), system ciepłowniczy MPEC w Lesznie zyska status efektywnego energetycznie systemu ciepłowniczego – informuje leszno.pl.

Budowa nowego bloku kogeneracji o mocy 12 megawatów realizowana ma być w latach 2024-2026. Ciepło z kogeneracji stanowić będzie blisko 60 proc. całego ciepła produkowanego na potrzeby systemu ciepłowniczego miasta.

Inwestycja kosztować ma ponad 93,4 mln złotych, z czego 45 proc. pokryje dotacja z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarski Wodnej, a 55 proc. pochodzić będzie z pożyczki z tego funduszu, na preferencyjnych warunkach.

Pechowa "torowa rewolucja" w Szczecinie

Jak powiedzieć „tak” w różnych językach? Sprawdź, czy to wiesz!

Pytanie 1 z 10
Zacznijmy od czegoś prostego. „Tak” po angielsku to: